jquery

aslında web tabanlı bir programlama dili. html ve css script dillerinin yetersiz olduğu durumlarda ortaya çıkmıştır. arkaplanında javascript yatar. aslında javascript kütüphanelerinin karmaşıklığı nedeni ile geliştirildi.
javascript ilk çıktığı zamanlarda sadece önyüzdeki dinamikliğin sağlanması için kullanılıyordu. zamanla javascriptin karmaşıklığının, potansiyelini örttüğü farkedilince jquery gibi frameworkler türedi. bunlar sayesinde tek satır kodla yüzlerce satırlık js kodlarının yaptığı iş yapılabilir oldu.

ayrıca javascriptin kullanımının kolaylaşması ve backend işlerini kaldırabilecek altyapısı olduğu için backendde de kulalnılmaya başlandı. bunun üzerine backend frameworkleri türedi.

şu anda ise javascipt ilk çıktığı zamanki amacını çok aşmış ve internete hakim olmak isteyen bir dile dönüştü. olup olamayacağını zaman gösterecektir. kendisini seven olduğu kadar sevmeyen de vardır. ayrıca java ve php gibi iki devi indirmesi biraz zor görünüyor.

jquery sadece işleri kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda bize hazır arayüz komponentleri de sunuyor. jquery-ui ile sadece jquery ile hazırlanmış bir önyüz hazırlayabilirsiniz ve bunu yaparken kullanılan komponentleri javascriptle yazmaya kalksanız ne kadar uzun süreceğini görürsünüz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler