javascript

çok sık insanların java ile karıştırdığı fakat hiç alakası olmayan bir programlama daha doğrusu scripting dili. genelde html içerisinde script olarak kullanılsa da günümüzde artık kullanımı oldukça gelişmiş ve websocket hatta web server bile yazılabilir hale gelmiştir.
angularjs isimli framework'e ev sahipliği yapan dil. sırf bu bile yeter, ama angular gibi pek çok kütüphane ve framework de javascript temellidir. modern web tasarımlarının ve uygulamalarının temel noktası burasıdır. web'e dair herhangi bir şeyle ilgilenen yazılımcıların ilk öğrenmesi gereken dildir bence.
baya yaygın ve eski bir programlama dilidir.netscape firması tarafından geliştirilmiş olan script dilidir.ağırlıklı olarak web tasarım’da kullanılsa da başka birkaç kullanım alanı daha mevcuttur. örnek olarak javascript ilk zamanlarda sadece istemci taraflı kullanım için tasarlanmış olsa da şimdilerde nodejs ile birlikte sunucu taraflı kullanımına da başlanmıştır. buna ek olarak bildiğim kadarıyla unity oyun motorunda da javascript ile bazı kodlamalar yapılabiliyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler