java

gunumuzde en populer programlama dillerinden biri. esasen object oriented programming paradigmasi ile ortaya cikmis olsa da, java 8 surumu ile functional programming'i de desteklemeye baslamistir. eylul 2017'de release edilen son versiyonu java 9 ile beraber moduler bir yapiya kavusmustur.
object oriented bir programlama dili. bugün kullandığımız android telefonlar ve hatta ios, os x gibi apple işletim sistemleri de tamamen java ile kodlanmıştır. bitti diyenler kesinlikle yanılırlar.
nesne tabanlı programlama dilidir. dilin kullanımı c++ ve html'e kıyasla daha kolaydır. almanya'daki computer science bölümlerinde ilk öğretilen dildir. üniversitedeki ilk dönemimizde tamamen uzmanlaşmamız beklenmişti java'da.

ayrıca android app geliştirirken mutlak ihtiyaçtır java. internette interaktif bir şekilde ücretsiz eğitim imkanı sunan platformlar da mevcut java için. (bkz: codeacademy)
c/c++ gibi yazılımın gelişmesinde en büyük rolü oynayan dillerden biridir. eski bir düşünce yapısıyla yaratıldığı için günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için hala yeni özellikler eklenmektedir. ancak o kadar yaygın ve o kadar çok yatırım alan bir dildr ki, piyasanın bir anda bırakıp başka dillere yönelmesi çok çok zordur.

örneğin kotlin, c# gibi rakipleri onun seviyesine belki on yıllar boyunca gelemeyecektir. javascript son yıllarda ilginç bir yükselişe sahip olduğundan ve bu üç dile göre farklı bir yaklaşımı olduğundan dolayı bana bir numaralı rakibi javascript olarak görünüyor.

tabi ki bir diğer dev php'nin de hakkını yememek gerekir ancak java php gibi sadece web backend'ine odaklanmış bir dil olmadığından dolayı php'nin birebir rakip olabileceğini zannetmiyorum. (php ile masaüstü projeleri geliştirebileceğiniz frameworkler var ama kaç kişi kullanıyor ki)

java tam anlamıyla bir ekosistem. masaüstü, mobil, web backend, frontend, akıllı kart, sunucu, gömülü yazılım vs vs. yapamayacağınız hiçbir şey yok ve hiçkimsenin de tekelinde değil. ayrıca platform bağımsız. java tam anlamıyla bir dev ve piyasayı yönlendiriyor diyebilirim.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler