ipod

2001 yılında çıkan ve müzik piyasasını değiştiren müzik çalar. o zamana kadar insanlar hep kaset veya cd ile müzik dinliyorlardı, ipod gittikçe daha fazla insanın cebine girdi ve cd çalarları çöpe attı. ayrıca apple'ı apple yapan cihaz iphone değil ipod'tur.
yeni modellerini daima heyecanla karşılayıp ağzımın suyu aka aka izlesem de herhalde hiçbir zaman almayacağım, radyosu olmadıkça benim için bir anlam ifade etmeyen alet. kız arkadaşımda vardı aynısından. ipod kaçtı hatırlamıyorum ama daha önce bu kadar kaliteli müzik dinlediğimi hatırlamıyorum. lakin dediğim gibi radyo eksikliğinin giderilmesi şart. yahu zor değil bi radyo eklemek yapın işte.

dipnot: ipod'un 3. parti çözümlerle radyolandırılabildiğini biliyorum ama özellikle tasarımı ve sadeliği için alacağım bir alete niye bir şeyler takmak isteyeyim?
valla diğer modelleri bilmem ama sahibi olduğum 60 gblık modelinin sapasağlam olduğunu söyleyebilirim. ikinci el ve oldukça yıpranmış olarak almama rağmen defalarca düşürdüğüm halde bir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor. en son bugün yolda giderken asfaltın üstüne düşürdüm ve sekiz takla atmasına rağmen tık demedi ve beni mahçup etti, karşısında küçüldüm.
dev müzik setlerimi çöp eden küçücük cihaz kaset değil ama özellikle sony müzik setlerinin cd çalarları ipodun çıktığı devirlerde ipod'dan çok daha kaliteli ses veriyordu hatta bilgisayarınıza entegre ettiğiniz kaliteli ses sistemleri de daha kaliteli müzik imkanı sağlar fakato küçüklüğüno kalitede ses hiç bir cihazda yoktur. apple optimum ses çözümünü bu cihazla sağlıyor. müzik seti alan kalmadığına göre bu cihaz kaliteli müzik sevenler için gayet yeterli ama benim gibi o parayı vermem diyenler için ev ortamında çok daha ucuza hemen hemen aynı kalitede bir ses sistemi kurulabilir. apple asıl parayı ipod satarak değil amerikan müzik endüstrisini kendisine muhtaç ederek mp3 satarak bulmuştur. bir çok plak şirketi de karlılığın kalmamasından ötürü kepenk kapatmış yada işlerini daraltmıştır. ipod be apple kaliteli müzik sunarken ki halen sony cd çalarlı müzik setlerininden daha iyi değildir. dandik dijital programdan çıkma müzik devrimini de başlatmıştır günümüzde millet gramofona boşuna aşık değil. neyse burası teknoloji sözlüğü.
smartphoneların ilk yok ettiği teknolojik alet.müzikçaların telefonlara girmesiyle ve müzik kalitelerinin de yüksek olmasıyla walkmanler gibi tarihin tozlu sayfalarında yerlerini almışlardır.önemli bir noktasıysa apple'ın başarısındaki kilit noktası bu ürünlerdir.steve jobs ipodların ekmeğini iyi yemiştir açıkçası.
müzik çalar olarak ortaya çıkıp seneler ilerledikçe ikiye ayrılan alet.ilk çıktığı yıllarda diğer müzik çalarları tarihe gömdü.daha sonra ipod nano ve ipod touch olarak ikiye ayrıldı.(nano'nun tek amacı medya işleriydi.touch versiyonunda ise iphone'daki her şeyi yapabiliyordunuz.sadece arama yapamıyordunuz.) ipod nanonun üretimi geçen sene durduruldu.ipod touch'ı bilmiyorum ancak durumu pek iyi değil.

akıllı telefonlar bu piyasayı bitirdi.
tarihin en büyük hype lerinden birisi. 2 defa satın alıp bir hafta zor katlandıktan sonra satmıştım.

geçmişinde az biraz kaliteli müzik dinleyen insan gidip bu ipod denen kazuletleri satın almaz. hiç bir zaman ne sony nin ne de diğer ortalama firmaların ses kalitesini geçemedi. yüksek hafızası olması insanları bir şaşırttı ancak 80 gb ın tamamı dolu gezen kaç kişi vardı onu da bilmiyorum.

sony nin pazarlama konusunda yaptığı yanlışlıklara bir de arayüz konusunda yaptığı saçmalıklar eklenince ipod meydanı boş buldu. sony nin atrac3 formatına karşı apple m4a formatını kullandı. ve burada itunesi basit bulan tüketici satın alma seçeneği olunca direk apple seçti.

ben itunesi hiç bir zaman kullanışlı bulmadım. ancak satınalma seçeneği ve düzenleme kısmı iyiydi. bir dönem ipod un içine atılan müzik geri alınamıyordu sonradan değiştirdiler sanırım.

vel hasıl sony yıllar süren akılsızlığını sonradan toplayıp yine şahane walkman serileri çıkartarttı. şu an ipod alan pek insan yok o kitlenin tamamı iphone kullanıyor. veya androidde dinliyor.

ancak sony çok üst seviye cihazlar çıkarttı.

gelelim tekrar ipod a ses kalitesi iyi değil dediysek içindeki cirrus logic ve wolfson daclar yüzünden bunları modlamaya uğraşanlar vs olmadı değil. içini açıp uğraşanlar haricinde line out alıp harici amfiyle kullananlar da oldu. ancak burada yine belli bir seviye aşılamadı. şu an en basit müzik çalar bile ipodlardan fersah fersah önde.
2011 de almış olduğum touch sayesinde tanışmış olduğum ürün grubu. aslında çok işe yarar modelleri var ne bileyim işte classic, shuffle ve nano ancak touch beş para etmez unutmayın. bir kere hiçbir zaman iphone ve ipad kadar önemli olamayacağı için güncelleme konusunda sınıfta bırakılacak ve çöpe dönüşecek. tavsiyem ipod touch yerine ne olursa olsun iphone alın en azından ek telefon masrafı etmeden ios kullanırsınız

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler