iphone x

face id mükemmel çalışıyor. daha tanımadığı olmadı neredeyse. ekran çok güzel olmuş renkler vs çok iyi. üstteki notch denilen kısım hiç gözüme bile batmıyor, rahatsız edilecek bir durum değil hatta farklı bir duruşu var.
ben abartılacak kadar mükemmel bir tasarıma sahip olmadığını düşünüyorum. özellikle tam ekran yapma amacıyla yola çıkıp ortaya böyle bir tasarım çıkartanları steve jobs görse, ipad air ile döverdi sanırım.

birincisi bu telefon tam ekran değil. kenar boşluklar gerçekten telefonun karizmasını yerle bir ediyor. lumia serisi nokia'lar bile bu telefondan daha karizmatik.
keşke note 8'in yan kenarları gibi bir tam ekranla karşımıza çıksalardı fena olmazdı.

donanım olarak söylenecek pek bir şey yok. hali hazırda en güçlü ios telefon.

kamera hakkında, fotoğrafçılık ile ilgili birisi olarak bir kaç cümle bir şey söylemek istiyorum. bu telefonun kamerası mü-kem-mel. ilk elime aldığımda "abi siz naaptınız yaa?" demeden edemedim.

ancak 6000 tl gibi bir fiyata gerçekten çok pahalı. amerika'da bu telefon 1000 dolar. yani aylık 5000 dolar geliri olan bir öğretmen bunu zorlanmadan alabilir. ama türkiye'de aylık 3500 lira gelire sahip bir öğretmen bu telefonu almak için bütçesini "çok" zorlaması gerekir.

bir de bu telefonu kredi çekerek alıp, 48 aya böldürüp, telefonu 9-10.000 tl'ye mal eden kardeşlerim. bunu yapmak için ahmak olmak gerekiyor. lütfen bu işlere girmeyin. aklınızı kullanın. bu akıllı telefon sizi daha "iyi" yapmayacak.
yaraticisi steve jobs'in ölümünden sonra ne yapacagini sasiran ve en gec iki yildan sonra sirket tarafindan bilincli olarak yavaslatilacak apple ürünü.

iphone basligi altinda da yazmistim; iphone bana birsey vaadetmiyor. 4 serisi ile kendine has guzel olan tasarimini gittikce daha da cirkinlestiriyor. ekranin ust kismindaki o cikinti sadece hangi model oldugu bilinsin ve satisi yapilsin diye tasarlanmis. hicbir islevi yok.

faceid ozelliginden bahsediliyor ama acikcasi hic ilgimi cekmedi.
kaydirdiginizda cok hizliymis vs. vs.. en ustteki 4 android markasinın yeni cıkan her ürünü cok hizli ve daha fazla ozellik barindiriyor.

fiyatina gelirsek akil isi degil, eger aylik 10k liradan az kazaniyorsaniz. zaten son birkac senedir elinde iphone gordugum insanlardan uzaklasiyorum. %95'i cöp tayfa.
turkiye apple servisini goz önünde bulundurdugumda ise herhangi bir sorunda o kadar parayi vermek benim icin buyuk izdirap olurdu. bari bu kadar pahali bir telefonu ilk yil ucretsiz kasko yaptirin. zaten 4 telefon parasina satiyorsunuz.
türkiye'de çıktığı günden beri kullandığım mükemmel telefon.

her sene yeni çıkan modeli gidip alan biri değilim, genelde 4-5 senede bir telefon değiştiririm. hal bu olunca, değiştirene kadar bir önceki telefonum iphone 5s idi. bu telefon 5s'ten sonra uzay roketi gibi. o kesin. ama şirket telefonu olan iphone 6s ile de çok ciddi farkları var.

telefon aşırı hızlı, ekran şu an piyasadaki belki de tüm telefonlardan daha canlı ve güzel. kullanırken mükemmel bir tatmin sunuyor.

yüz tanıma sistemini de beğendim. ama bununla ilgili güncelleme yapılarak değiştirilmesi gereken bir detay olduğunu düşünüyorum. örneğin ekran açıldıktan sonra doğru açıyla bakamadınız veya bir başkası baktı ve kilit açılmadı. ardından doğru yüzü gösterseniz de telefon kilit açma denemesini yapmıyor. kiliti açmak için tekrar ekranı kapayıp açmak gerekiyor ki bazen can sıkabiliyor bu durum. örneğin yatakta yatarken bildirim geldiğinde kafanız yastıktaysa kilidi açamazsınız. açılmadığında kafayı kaldırıp tekrar deneseniz de olmaz. ama bunun şifre çözümü vb var. aşılabiliyor ama daha sık deneme yapması için programlanması da iyi olurdu.

bunun dışında tam bir sanat eseri bu telefon.
apple'ın iphone 8 ile birlikte sunduğu modelidir, birazcık farkları bulunması sebebiyle 10 rakamını romen rakamı şeklinde yazarak farklılık yaratmayı amaçlamıştır apple.
maalesef iphone x ile ilgili kötü birkaç haberim var: bugün itibariyle açıklandı ki dünyanın en pahalı iphone x'i türkiye'de rekor fiyatla satılmakta bir de araştırmalara göre iphone x satışları apple'ın tahminlerinin çok altında satış yapmıştır, bilginiz olsun.
bana sorarsanız ise gidip mağazalarında birçok kez test ettim kullanış açısından farklı olması bana itici geldi fakat performans anlamında haliyle apple'ın en iyi iphone'u, ben alamadım ama gücünüz yetiyorsa siz gidin kendinize bir tane alın, nasıl olsa yeni çıkacak modeli de alacaksınızdır çok da şeapmayın.
  • /
  • 5

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler