iphone 6s

apple'ın bu telefonu yanlışlıkla ekstra sağlam ürettiğini düşünüyorum, bir facia olan iphone 6'dan sonra(plastik gibi eğilen ekran ve dış yüzeyi hatırlayacaklardır ilgililer) piyasaya çıkan bu alet diğer iphone modellerine göre fiziksel olarak çok daha sağlam.

ios 11 sonrasında ise kullanım olarak stabilitesini yitirdi, pil durumu korkunç bir hal aldı. fakat hala 10.3.3 versiyonuna dönmek mümkün; merak edenler basit bir google araması ile bunu nasıl yapabileceklerini öğrenebilirler.
neredeyse hiçbir yenilik getirmeyen iphone 8 ve çok pahalı iphone x serisi henüz piyasaya çıkmışken 6s ve 6s plus şu an fiyat performans açısından en alınabilecek iki model olarak piyasada bulunmakta.
6s ile ilk tanıştığımda kesinlikle iphone'dan başka bir telefon kullanamayacağıma karar verdim. fakat işin en can alıcı kısmı şu ki, apple genius barın asla çözemediği bir pil problemi yaşıyorum. neden kaynaklandığını anlamadıkları bu pil sorununa da çözüm bulamıyorlar. çok aşırı olmayan bir kullanımla günde 3 kez şarj etmek zorunda kalıyorum maalesef. bana verilen tek bilgi de, uygulamaların normalin üzerinde şarj tükettiği ki anormal bir durum olduğunu kabul etseler de, bizden değil uygulama üretenlerden kaynaklandığını söylüyorlar. bu uygulamalar da, instagram ve whatsapp. son zamanlarda da donma problemleri başladı. yine de seviyorum.
bugüne kadar alıp kullanığım telefonların en babası. 1 seneyi aşkındır kullanıyorum. ancak son yazılım güncellemesi ile birlikte uygulamalarda geç yüklenme donma v.b. sorunlar ortaya çıkmaya başladı. ciddi ciddi 10.3.3 e geri dönmeyi düşünüyorum.
halihazırda kullanmakta olduğum cep telefonu. samsung s4’ten çok çekmiş birisi olarak buna geçtiğimde o herkesin bahsettiği kalitenin tadına varmıştım. zamanı yavaş yavaş geçmiş olmasına rağmen ios 11 ile daha bi hızlandı sanki. benim için şu an hala üst modellerine geçme gereği duymadığım bir performansı var. teknik özellikleri doğal olarak düşük kalsa da görüntüsü açısından bir çok üst modelinden ayırmak biraz zor.
apple'ın işlemci konusun da iki farklı üretici kullandığı son telefondur. tsmc ve samsung arasında kalan apple tercihini tsmc den yapmıştır. samsung işlemciler yeni nesil olmasına rağmen pil ömrü ve ısınma konularında tsmc ye göre daha kötüydü, tabi bu fark günlük hayatı pek etkilemese de, prof kullanıclar tarafından kafaya takılan bir durumdu.

eğer bir iphone 6s aldıysanız ve işlemcinizi hangi üreticinin ürettiğini öğrenmek istiyorsanız, apple store da arama bölümüne tsmc yazıp ilk ve tek çıkan uygulamayı indirip açmanız yeterli olacaktır.
yeni güncelleme ile beraber pil sorunu yaşasamda performans konusunda ilk gün nasılsa öyle diyebilirim. ayrıca servis konusunda apple desteği tartışılmaz bir gerçek. şarj soketi arızasından ötürü servise yolladım iki hafta içinde sıfır cihaz geldi. hala alınabilir bir cihaz. ben gayet memnunum üst modellere geçmeyi aklımın ucundan bile geçirmiyorum.
ürünle tanışmam, yıllar boyu kullandığım (bkz:samsung galaxy s3) ün tabiri caizse ölümüyle gerçekleşti. dolayısıyla kendi deneyim ve memnuniyetim iki ürünün kıyaslanamayacak derecedeki farkına bağlı olarak fazla oportünist gelebilir. objektif olmaya çalışarak söylenebilecek ilk şey; ios işletim sistemi, apple ürünlerini diğer markalardan ayıran temel özelliktir ve fakat i phone 6s için sistemin tam anlamıyla vücut bulmuş hali denilebilir. zira kendinden önceki modeller için oldukça üst segmentte yer alırken kendinden sonraki modeller için kayda değer bir farklılık göze çarpmıyor . son güncellemelerde karşılaştığım uygulamaların nadiren de olsa kendiliğinden kapanması ve şarj stabilizasyonu gibi problemlerin türemesi sağlamlığını etkileyecek boyuta ulaşmadığından günümüz telefon kullanım ömrü olan 2 yılı rahatlıkla doldurabileceğiniz ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir üründür kendileri.
1 seneyi aşkın kullanmakta olduğum daha da kullanmayı düşündüğüm telefonum. performans konusunda halen çok iyi olduğunu söyleyebilirim. sadece görüntü sabitleyicisi olmaması dolayısı ile 6s plus modelini alsaydım keşke dedirtiyor. 64 gb almamında çok büyük artısı oldu. çevremdekilerin çoğu 16 gb kullanıyor ve depolama konusunda sıkıntıları var.
anneme rose goldunu aldığım efso telefondur. ben androidciydim. hala da öyleyim aslında. kurcalamayı widgetlemeyi falan seviyorum. ama 6s bence apple'ın çığır açan modeli. gerçi bana göre s serileri hep öyle oldu.

4s zamanının en seri telefonuydu. uzun bir süre öyle kaldı. sonra 5 geldi neredeyse fark yoktu. ekran ve tasarım değişti. daha güzel oldu. sonra 5s geldi o da zamanının efsanesi oldu. sonra 6 geldi yine tasarım değişikliği. neredeyse 5s ile fark yok. işlemci farkı var biraz daha stabil.

iphone 6'nın ilk büyük iphone olması sebebiyle sükse yaptı tabi. bence en güzelini yaptılar. sonra 6s geldi yine efsane oldu. 2 gb ram olması zaten ios için yıllarca idare etmesi demek. 6 ile arasında bariz performans farkı var. parmak izi sensörü falan çok daha başarılı. kameralar nitekim öyle. sonra 7 geldi çok fazla bir değişiklik olmalı bu sefer. tasarıma bir ekstra katmadılar neredeyse aynı. 4.7 kendini hemen hemen herkese kabul ettirdi. daha büyük isteyenler için plus var zaten.

yukarıda anlattıklarımın kısaca özeti, iphone alacaksanız s alın. apple düz serilerde performansa önem vermiyor. tasarım değiştirerek satıyor. sonra s modeliyle geliştirdiği tasarımı hem fiziksel, hem performans olarak sağlamlaştırıp satıyor. hatırlarsınız 6'larda bükülme sorunu vardı. 6s ile düşme testlerine bakın kasa aynı olmasına rağmen 6s daha sağlam. malzeme farkı var çünkü. performans zaten çizgi ötesi. uzun yıllar kullanılacak telefon. apple'ın en büyük terbiyesizliği bunu 32 gb olarak çıkarmaması 16 ve 64 sattı. resmen paran yoksa 16 al dedi. idare et dedi. oysa 32 ile herkes mutlu olabilirdi. 7 çıkınca 32 modelini çıkardı.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler