iphone 5

apple'ın yaptığı en iyi iphone tasarımına sahip telefon. iphone 6 ve sonrasında plastik ve samsung benzeri tasarımlardansa bu telefonun tasarımı çok daha orijinal ve şıktır. nitekim apple iphone 5'ten yıllar sonra çıkardı iphone se'de doğrudan iphone 5 tasarımını kullanmıştır.
15 temmuza kadar kullandığım iphone 4s'in meydanlardan birinde ses sistemi işinde kullanarak güneşin altında unutmam sonucu ön kamerası ve ahizesinin çöp olduktan sonra seçtiğim başka bir iphone modeli. eskiden sıkı bir android kullanıcısı olarak söylemek istiyorum ki; dünya'ya bir daha gelsem sevgilim, arar bulurum sadece seni severim. yahu bu kadar mı fark eder bir telefon. dünya devleri arasında bir numara olmasının sebebi de açık ara kullandığı işletim sistemi olan ios. günümüzde android sistemler cayır cayır ram harcayıp istediğimiz performans için delicesine pil ömrünü azaltırken, adamlar ios ile olayı o kadar stabil bir hale getirmişler ki işte bu başlığını açtığım iphone 5, 2012 yılında üretilmiş olan bu telefon hâlâ günümüzde sıkıntısız kasma donma olmadan güncel işletim sistemini kaldırabiliyor ve bunun yanında bir çok uygulamayı da hâlâ daha rahatla çalıştırabiliyorsa ben bu telefonu gözüm kapalı uzun süre kullanırım ve eski model de olsa tavsiyelerime eklerim.
yazar arkadaşlarım çok güzel övmüşler yalnız şunu unutmuşlar. apple'ın tek elle kullanılan son modelidir. 5,5s ve se yi tek model olarak kabul etmek en doğrusu. 2011-2016 aralığında 4s kullandım ellerimde resmen can verdi. şu an se var umut ediyorum ki 2020 ye kadar benimle kalabilir. ekran boyutu gerçekten harikulade, 4s küçüktü 6 ve sonrası büyük bu ise tam ele geliyor. cebe cuk diye oturması, otururken unutulacak derecede rahatsız etmemesi beni benden alıyor.
4 inç ekran boyutuyla ıphone serisinin en kullanışlı telefon modelidir. tek elle çok rahat kullanım sağlamasıyla birlikte cebinize koyduğunuz zaman sığar ve pot durmaz. 1 gb rami ile androidin 2 gb ramine dis atar. 1440 batarya kapasitesi az gibi görünsede kullanılmaya başladığında bitmediğini görürsünüz. ve bu telefonu interneti açık şekilde gece yatmadan önce bırakın sabah uyandığınızda bataryanın aynı doluluk oranında olduğunu göreceksiniz.

bir söylentiye göre de steve jobs bu model için bir telefonun olması gereken boyut olduğunu savunmuş ve 4 inçten daha büyük bir telefon modelini desteklemediğini söylemiştir.
iphone'nun en sağlam kasası bu telefondur. tasarım görecelidir lakin aynı şekilde bu kasanın şık ve sade tasarımı cezbediyor. eğer bu özellikler bana yetmez derseniz iphone se ile devam edebilirsiniz.
iphone 7 plus kullandıktan sonra 1 hafta boyunca kullanmak zorunda kaldığım, daha önce de 4 yıl kullandığım emektar telefonum. plus seriden geldikten sonra kullanmak işkenceye dönebiliyor, insan kendi kendine bu kadarcık bir şeyi yıllarca nasıl kullanabildim diye soruyor.

ancak apple'ın belki de en özensiz yaptığı telefondur. öncelikle bu telefonun büyük bir çoğunluğunun pili üretim hatasıdır. apple yaklaşık 2 yıl önce bu telefon için batarya değişim programı yapmıştır. hatalı pili olan telefonunuzu verdiğinizde size yenisini verirler.

ayrıca iphone'un en sağlam kasası olduğuna da katılmıyorum ortada bir 4-4s kasası var. bana kalırsa gerek görsel açıdan gerek sağlamlık açısından en iyi apple ürünü 4 kasa idi.
apple'ın en sevmediğim telefonu.nedense bu model bana çok kalitesiz geliyor.(sanırım 4 vs 4s in sağlamlıklarını, kasasını gördükten sonra bunun kasasını görünce bu tepkiyi verdim.) bildiğiniz üzere ios 11 güncellemesi bu telefona verilmedi.ki bence alabilirdi ancak alsaydı apple o telefonu iyice öldürürdü.ios 11 ile iphone 7 ler bile kasıyor, donuyor.eğer ios 11 düzgün bir işletim sistemi olsaydı iphone 5 onu rahatlıkla kaldırırdı.
21 eylül 2012 te çıkan tüm apple kullanıcıların bildiği üzere en stabil iphone olarak ta tabir edilen iphone modelidir.en stabil ios sürümü iphone 5 ile çıkmıştır.bir dönem anten problemleri ile kullanıcıların başını ağrıtsa da benim çıktığı dönem en sevdiğim iphone modelidir.6 ile zaten bending(bükülme problemleri) vs çıkmıştır.
2013 yılından beri kullandığım telefondur. yazılımsal olarak yavaşlama ve takılmalar dışında canavar gibi çalışmaktadır kendileri. her türlü parçası telefoncularda bulunur ve uzuca tamir edilir. adeta telefonun şahinidir hatta şahin slxidir. maalesef yeni çıkacak iphonelar bu kadar sağlam ve uzun ömürlü olmayacak.
artık güncelleme desteği kesilen telefon.bu telefonu alacaksanız (ki bunu artık alan olur mu bilmiyorum) son güncellemelerinde iyice yavaşladığını bilin.touch id bu alette yok.kamera ve batarya performansı vasat altı.küçük bir ekranı var.iyi oyunları kaldırmaz.kısacası günümüzün ihtiyaçlarını karşılamayan bir telefon.alıp yaşlı bir büyüğünüze verecekseniz mantıklı olabilir.ios işletim sistemi yaşlılar için kullanması kolay karışık olmayan bir sistemdir.sadece böyle yapacaksanız almanızı öneririm.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler