iot

açılımı internet of things, türkçe'si de nesnelerin interneti olan kavram. farklı nesnelerin birbirleriyle ve çevreleriyle iletişimini sağlayarak günlük hayata entegre edilmesi anlamına gelir.

eve her geldiğimizde, evimizdeki sensörler ruh halimizi analiz edebilecek. mutlu fakat yorgun olduğumuz kurguda. tv yi açtığımızda izlememiz gereken programlarla ilgili tavsiyeler verebilecek bize. bunun gibi her türlü verimiz, makineler ve yapay zekalar tarafınan işlenebilecek. bir yerde de korkutucu bir şey bu aslında. yaşanabilecek herhangi bir güvenlik ihlali canımız ile sonuçlanabilir.
iot aslında bir konsept olarak karşımıza çıkar. bunun ilk versiyonu evdeki manuel işlevsel aletlerin yavaş yavaş network ürünleri haline gelmesi ve komutlar ile yönetilebilmesidir. ilk örnekleri hareketli perdeler ve kapanıp açılan ışıklardır.

sonradan sonraya artık evdeki her nesne birer ağ modülü olunca iot konsepti oturmuş ve standartlaşmaya doğru gidilmiştir. çocuğunuz uyandığında onu gören kameranın size mesaj göndermesi odanın ışığını açması ve sizin ayarladığınız müziği çalması ya da tam aksine odada uyuduğunuzda klima açıksa kapatılması ve tv'nin devre dışı bırakılıp ışıkların söndürülmesi gibi aklınıza gelecek manuel olarak yaptığınız pek çok şeyi kapsar ve bunu sensör modül ürünleri ile yapar. en önemli şey merkezi yönetimdir. bu ilk havalimanlarında uygulanan bir sistemdir ve havacılığa has bir ismi vardı şimdi unuttum. yavaş yavaş eviniz işyeriniz arabanız birbirleri ile konuşabilen nesneler haline gelecekler ve siz konuşarak akıllı telefon ile ya da bilgisayar üzerinden haberleşebileceksiniz. temel esas sizin nesnelere bir bağlantınızın olmasıdır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler