intel

bilgisayarlar için işlemci geliştirip satan şirkettir.bu yıla kadar piyasada neredeyse tek başlarınaydı.ryzen işlemcilerin çıkmasıyla oldukça zor durumda kaldılar ve işlemcilerinin fiyatlarını 100-200 dolar kadar indirmek zorunda kaldılar. (insanlar ryzen işlemcilere yönlenince bunu yapmak zorunda kaldılar.) ancak işlemci denince akla hala sadece intel gelir.herhangi bir intel işlemci aldığınızda aklınızda bir sorun oluşmaz. (ya birşey olursa, overclock yaptığımda bir sorun olur mu, garanti kapsamına girer mi v.b.) amd ye göre en büyük avantajı budur.amd hala insanların aklında ısınan işlemcileri piyasaya sunan şirket olarak kalmıştır.

intelin en büyük dezavantajı ise oldukça pahalı fiyattan işlemci satmalarıdır.(en azından ülkemize göre oldukça pahalı.) ryzen işlemciler sayesinde de bu sorun yavaş yavaş çözülüyor.
aynı fabrikalarda farklı mimariye ait işlemcileri üretmeyen, farklı modelleri farklı ülkelerde üreten, ar-ge çalışmalarını yapan ekiplerin birbirinden bağımsız çalıştığı firmadır. bunun en büyük sebeplerinden biri , personel kaybettiği taktirde teknoloji sırlarını korumak.
pentium, celeron, core duo, corequad, i3, i5, i7 gibi serilere sahip, yıllardır en bilinen en çok satılan işlemcilere sahip markadır. en büyük rakibi amd'dir ancak intel son nesil işlemcilere kadar her zaman önde olmuştur ki son nesillerde de tek çekir çalışan işlemlerde intel, çok çekirdekli işlemlerde amd önde görünüyor. fiyatları amd'ye göre pahalıdır.
teknolojisi core i3,i5,i7'den ileri olmayan firma. zamanında piyasanın neredeyse tümünü elinde tuttuğu için tüketiciye haşırt geçiren dünya devi diyorlar. yani bi arkadaşım öyle diyor. fiyat performans olarak amd'nin altında kalmıştır her zaman.

bi tavsiye: soğuk havalarda amd tarafında, sıcak havalarda intel tarafında oturun.
u.s.a merkezli işlemci üreticisi firma bilgisayarımda i3 modelli bir işlemcisi 4 therads (iplik) sayısına sahip ve çift çekirdekli evet amd kadar hızlı olmayabilir fakat iki çekirdek de ortalama 73 derece sıcaklıkta günlerce aralıksız çalışmasına rağmen hiç sorun çıkarmıyor kısacası donanımsal olarak güçlüler diyebiliriz
yıllar önce batmak üzereyken amd tarafından kurtarılmış, sonrasında ise bir numaraları işlemci üreticisi olmuştur. ancak bu başarı mallarını gereğinden pahalıya satma alışkanlığı kazanmıştır. şu anda amd'de olmayan bazı kendilerine has teknoojilere sahip olmaları ve düşük nanometre ile işlemci üretebilmeleri onları bir numara yapıyor ancak verilen paralar çok uçuk seviyelere gelmiş durumda.

ayrıca hyper-threading gibi göz boyamaya yarayan bir teknolojileri var ve az para ödeyim ama en iyisine sahip olayım düşüncesine sahip insanları çok kolay oltaya getirebiliyorlar. 4 çekirdekli ama 8 çekirdek gibi davranıyor diye insanları kandırıyorlar resmen. o sanal çekirdek yapısı %15-20 gibi bir performans artışı sağlamakla birlikte, yapılan bazı akademik çalışmalarda autocad gibi modelleme-simulasyon yazılımlarda performans düşüşüne bile sebebiyet vermektedir. ekstra 4 fiziksel çekirdeğin performansı ile sanal çekirdeğinki karşılaştırılamaz bile.

ancak transistör uzaklığı gibi işlemci performasını 1. derece etkileyen bir faktörden kazanıyorlar. bu sayede daha düşük clock hızlarıyla bile amd'nin yüksek clock hızlı işlemcileriyle baş edebiliyorlar. yine de bir sonraki işlemcim amd olacak.
geçen hafta amd ile imzaladığı antlaşma ile gpu pazarına da göz kırpmıştır.tatlı karların döndüğü gpu pazarında oyuncuların aklını kolayca çelebileceğini düşünüyorum.yeni gpu mimarisi özellikle ultrabooklar için mükemmel gözükmektedir.
ıntel ve amd bugün yaptıkları resmi açıklamayla işbirliğine gittiklerini duyurdu.inşallah hepimize hayırlısı olsun.bu haber tekel oluşturmaya mı yarayacak yoksa tüketiciler için uygun fiyatlı birşeyler mi üretecekler hep beraber göreceğiz.
yıllardır işlemci piyasasının bir numarası en pahalı fiyatları belirleyen firmadır. pentium serisiyle piyadaki liderliği bariz şekilde başlamıştır. en güçlü rakibi amd hep bir adım geriden gelmiştir fakat o ufacık bir adıö bukadr büyük bir fiyat farkına yol açmamalıdır diye düşünmüşümdür hep. kalite açısından intel derim fakat fiyat/performans noktasında kesinlikle amd.
bilgisayarımın işlemcisinin markası.

eskiden amd kullanıyordum ama intele geçtiğimden beri farkı anladım. amd dediğimiz işlemciler çok çekirdekli olabilir. daha hızlı diye geçebilir kağıt üstünde. ancak yeni aldığım ekran kartını besleyemedi. hem de 3.30luk 6 çekirdekli işlemci besleyemedi.

onun yerine 3.20lik intel 4460 aldım. çatır çatır kullanıyorum.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler