instela

eski adı itü sözlük olan bir sözlük oluşumu. bir dönem oldukça popülerdi hatta sıkı bir denetim ve popüler içeriklere sahipti. sonra isim değişti ne olduysa ondan sonra oldu ve kalite içerik deneyim yerlerde sürünmeye başladı. hala daha kullanıcıları olmakla birlikte eskisi kadar popüler değildir.
sözlüklerin aslında birer sosyal paylaşım sitesi olduğu gerçeğine, facebook gibi sosyal paylaşım siteleri meşhur olduktan sonra uyanıldı. sözlüklerin sahipleri de buna dahil.

instela, eski adıyla itü sözlük, ekşi sözlük'ün ilk klonlarından biridir. 2000'lerin ortasından itibaren başlayan sözlük modasıyla, her üniversitenin adına bir sözlük açılan o dönemde laf olsun diye yapılmış, "en kötü okulun ismi var isimden kurtarırız, bak zaten herkes sözlük yazarı olmak istiyor" zihniyetli uyduruk örneklerin arasından sıyrılmıştır. hem teknik açıdan, hem de içerik açısından bu böyledir, uzun süre iyi yönetildiği ve sözlük formatının korunduğu da bilinmektedir. hatta dönemin gerçek ekşici, hiçbir şeyi beğenmeyen ekşi sözlük yazarlarının da saygı duyduğu tek klondu belki de. o kadar iyiydi yani, düşünün.

gel gelelim bu sözlüğün yönetimi, bir gün başta tanımladığım aydınlanmayı yaşamış ve "madem burası bir sosyal paylaşım sitesi, diğer sosyal paylaşım sitelerine benzetelim!" diye bir karar almışlardır. ismini de yeni çıkmış sosyal paylaşım sitesi ismi gibi bir şey yapmışlardır. insanın okuyunca telefonuna kurası geliyor.

ekşi sözlük bile eskisi gibi değilken buradan eskisi gibi olmasını beklemek ne kadar doğru bilinmez ama insan geçmişi anıyor ister istemez.
iti sözlük zamanında yazarı oldğuğum ve severek takip ettiğim sözlük serüvenim kendisini yeni akıma kaptırıp instela yapınca üyeliğimi silmem ile son bulmuştur. ilk başlarda çok güzel içeriklerle dolu olan başlıklar şimdilerde geyiklerle dolmaya başlamıştır. ekşisözlük azıcık çizgisini devam ettirebiliyor ama instela çizgisinden ayrılıp bambaşka bir şeye dönüşmüş durumda. umarız iyimi.com çizgisini bozmaz.
ben de itü sözlük nereye kayboldu diyordum itü sözlük iken muhteşem bir oluşumdu fakat instela olmasıyla beraber tıpkı inci sözlük gibi kalitesini popüliterisini bir anda kaybetmiştir yazık olmuştur zaten şimdi nerdeyse adı bile unutulacak kıvama gelmiştir geçmişler olsundur
eski adı itu sözlükken el değiştirmiştir. bununla birlikte arayüzü de değişmiş, yeni özellikler eklenmiştir. az sayıda üyesi vardır bunlarında yine çok azı aktiftir. genelde ekşi sözlük için çaylak onayı bekleyenlerin bekleme noktasıdır. sitenin aşırı yavaş olması, sürekli olarak giriş yapmış kullanıcıları dışarı atması geliştirilmesi gerken kısımlarındandır. bir api'si mevcuttur ancak çok az veriye erişmenize imkan sağlar. biraz geliştirilse çok iyi yerlere gelebilir. ekşi'ye göre birçok farklı ve iyi yanı var çünkü.
gittikçe kan kaybeden sözlük platformu.

sol frame'de akan başlık sayısı giderek azalırken, yazılan girilere verilen artı-eksi oy istatistikleri de giderek düşmekte gördüğüm kadarıyla. en güçlü yanı duyurular bölümüdür. yazarlar çok kısa sürede duyurular bölümünden sorularına ve sorunlarına yanıt alabilmekteler.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler