imdb

açılımı "internet movie database" olan,filmler ve dizilerle ilgili bilgileri edinebileceğiniz.kullanıcı oylarıyla belirlenmiş olan film oylamalarını görebileceğiniz ve siz de oylayabileceğiniz sinemanın en prestijli eleştiri sitesi.imdb top 250 listesi en bilinen listesidir.
dizi ve sinema sektörüyle ilgilenenlerin aldığı pro hesap ile yapımcıların, yönetmenlerin, stüdyoların, yetenek ajanslarının, yazarların ve oyuncuların iletişim bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. elbette ki çoğu kişide bu bilgiler kişisel değil de daha çok bağlı oldukları ajansın ya da menajerin bilgileri oluyor.
filmler oyuncular yönetmenler gibi konularda bilgi içeren sitedir. bazı puanlamaları ponzidir örneğin hint filmi dediğinizde puanı yüksek olmasına rağmen danışıklı oylarla yapılmıştır. en kötü filmler listesinde 2 adet türk filmi var diye biliyorum.
top 250 listesindeki filmleri izlemek başlangıç için idealdir.
filmler, diziler, oyuncular, yönetmenler vs dizi/sinema sektörüne dair ne bilgi varsa içerisinde barındıran veritabanı. kullanıcı oylarıyla puanın belirlenmesi genellikle işe yarıyor. sevmediğim tek yanı dil desteğinin olmaması.
sinema sektörü için devasa bir veritabanı. oylama sistemi manipülasyona çok açık olduğu için kesinlikle dikkate alınmamalı. büyük prodüksiyonlu ve bütçeli filmler muhtemelen bot oylarıyla yukarılara taşınıyor. ayrıca çeşitli grupların, oluşumların topluca gidip yüksek / düşük oy verdiği filmler de mevcut. tam bi saçmalık. unutmayın, en güzel film, sizin en sevdiğiniz filmdir. başkalarının sevip sevmemesi sizi etkiliyorsa, özgür değilsinizdir, veya özgür düşünemiyorsunuzdur.

bilgi almak içinse idealdir. örneğin filmin cast'ı veya oyuncuların biyografisi gibi.
bu sitenin en büyük numarası kullanıcı oylarıya belirlenen puanlardır. kendini "uluslararası veritabanı" olarak tanımlayan bir site için kesinlikle yeterli altyapısı yoktur ki çok uzun süredir varolmasına rağmen biriken bilginin avantajını da kullanamamaktadır.

bir gün kullanıcı oyları olayını kaldırıp sadece metacritic puanı göstermeye falan başlarlarsa kafalarına sıkarlar. abartmıyorum çakılır kullanıcı sayısı. kullanıcının çok büyük oranı o puanı vermek veya puana bakmak için geliyor çünkü oraya.
olabildiğince yeterli altyapısı olan, muhtemelen dünyanın en gelişmiş film/dizi veri tabanıdır. bu veri tabanı kullanılarak milyon dolarlık analitik çalışmalar yapılmaktadır; insanların neyi, neden, nasıl izlediğine dair çıkarımları yapıp, neyi ne zaman izlemek isteyeceğiyle ilgili. sadece puanlar için değil görsel içeriğin oyuncuları, yönetmeni, hikayesi, bazı enteresan bilgileri, ödülleri vb. daha bir çok ayrıntılı bilgiyi sunmaktadır. her ne kadar bu veri tabanı kullanılarak bir çok çalışma yapılsa da kendileri film öneri mekanizmasını 2017 senesinde hala çağ dışı yapmaktadırlar.
internet ortamında en geniş arşive sahip site. ayrıca içindeki çeşitlilik, her şeye rahatça erişebilme kolaylığı da insanları cezbediyor. oylarının güvenilirliği tabii ki tartışılır. çünkü bir film kişi için güzel değilse bu siteden 8,9 puan alması bir şeyi değiştirmez.
bünyesinde olan puanlama sistemi sayesinde benim gibi film severlerin mutlaka baktığı bir site ama tabikide kullanıcı puanları olduğu için hak edilmeyen puanlara sahip birçok film mevcut bu yüzden puanına aldanıp izleme yada izlememezlik yapmayın
sonuçların manipüle edildiği gayet açıktır lakin madem türk sineması kendisini yukarı taşımaya çalışıyor tanıtmaya çalışıyor. bu manipüleyi değerlendirmeli. zaten bizim ülkemizde bordo klavyeliden çok bir şey yok. vericeksin gazları bunlara. basacaklar oyları dört bir yana.
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler