icq

israil menşeli mirabilis şirketi tarafından 15 kasım 1996 tarihinde yayınlanan, iktidarına msn messenger'ın son verdiği, ilk popüler anlık mesajlaşma, chat uygulaması.

icq'nın okunuşu i seek you'dur.
liseliler bilmez tanımına en çok uyan chatleşme programıdır. o dönem için ki; bahsettiğim dönem doksanların ikinci yarısı, her bilgisayar lan evde mutalaka icq'nun dıdıttt sesi duyulurdu. belki de bugünkü whatsapp'ın, line'ın temellerini atmıştı. msn messenger ile tahtı sallanan icq daha sonraları kullanılmaz oldu ve kayboldu.

ama benim gibi icq ile büyüyenler için o sevgili dıdıttt sesi unutulmaz oldu
mirc sonrasi msn öncesi, mesaj sesiyle hafızalara kazınan chatleşme programıdır.
(i seek you)
öncelikle modem sesini duyardık, sonrasında o güzel papatya ekranda dönerdi ve unutulmaz mesaj sesiyle günümüze ışık tutan bir programda doyasıya sohbet edilirdi.
keşke gitmeseydi, yok olmasaydı, ya da sesi hala kullanılabilir bir programda devam edebilseydi.
y neslinin bir dönemki chat programı buradan evlenenler tanıyorum.ankarada hatta oyun havası bile yapılmıştır.yeşil çiçek logolu chat programı tabiki eskiden.... :)
msn gibi email adresi yerine 6-7-8 basamaklı kullanıcı kodları olan bir chat programı. internet üzerinde 5 ve 6 basamaklı icq numaralarını ciddi fiyata satışa çıkaran insanlar var. ekoleksiyonculuk diyebiliriz aslında buna.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler