ico

açılımı "ınitial coin offering"tir. ıpo (initial public offering) yani halka arza benzerliğinden ismini almaktadır.

dijital para (cryptocurrency) projelerini finanse etmek için kullanılır. mesela dijital paralar ile ilgili bir iş fikriniz var fakat yapabilecek maddi birikiminiz yok. bu durumda projenizi anlatarak insanlardan para toplayabilir ve karşılığında onlara token (hisse) verebilirsiniz. sonrasında fikriniz tutarsa yatırım yapan kişilerin yatırımları da başarıyla orantılı artmış olur.

denetim mekanizması olmadığından dolayı bazı ıco'ların dolandırıcılık amacıyla yapıldığı ve yatırımcılarına para kaybettirdiği söylenilmektedir. bu yüzden hem iş fikri hem ekip iyi araştırılmalıdır.

ıco'lar yüksek risk ile yüksek getiri vaaderler.
simge ( ikon ) dosyalarının uzantısı ( .ico ) icon kelimesinin kısaltılmışı diyebiliriz.
ico'larla ilgili en büyük sorun güvenlik veya yüksek risk-yüksek kazanç değil. bunlar aslında içinde bulunduğumuz serbest piyasa ekonomisinin cilveleri ve ico'lar bunların sebebi değil, sonucu.

ico'larla ilgili bana sorarsanız en büyük sorun, aslında isim babası olan "halka arz" konseptinin aksine, size "uniform" bir hisse senedi cinsinden değil, bir token cinsinden ödeme yapılması. hisse senetleri halka arz edildiğinde hangi borsada işlem göreceklerini bilirsiniz ve ona göre bakarsınız duruma. örneğin singapur borsasında yapılan bir halka arza, eğer orada işlem yapamayacaksanız, katılmazsınız. ico'lar halka arzları sırasında hangi borsalarda işlem göreceklerini dahi belirtmiyorlar. ya bütün borsalarda hesap açacaksınız (imkansız), ya etherdelta gibi yerlerde (henüz çok temel seviyede bir konsept ve kullanımı çok zor bir site, ayrıca güvenliğiyle ilgili ciddi soru işaretleri var) işlem yapacaksınız, ya da aldığınız "hisse"lerin, işlem yapabildiğiniz borsalardan birinde işlem görmesi için dua edeceksiniz.

merkezi olmaması kriptoparanın en güzel özelliği belki de, ama halka arz gibi merkezi bir kavramla biraraya gelince böyle sorunlar çıkıyor ortaya.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler