hyundai i20

yaklaşık 1 yıldır kullanıcısı olduğum araç, öncesinde captur, qashqai ve primera deneyimim mevcuttur. eski nesline göre güncel kasa tasarımı olarak çok başarılı bulduğum ve aynı segmentteki rakiplerine oranla donanım seviyesi olarak bir tık üstte olması sebebiyle tercihimdir. segmentin en ağır otomobillerinden biri olan i20 bu sebeple rakiplerine göre biraz cep yaksa da performans olarak önlerinde yer aldığı için bir sorun teşkil etmemektedir.
hyundai i modellerinin az satan versiyonudur. önemli olan boyu değil işlevi mantığıyla yapıldığını düşünüyorum. araç kalkışı iyi, yol tutuşu mükemmel değil ama idare eder, yokuşlarda zorlanmıyor ve hız kesilmesi yaşamıyor.
ortalama seviye bi araçtan fazlasını beklemek hata olur zaten.

sahibinden.com'da falan "tam bir yakıt cimrisi" tarzı açıklamaları haklı olan araç.
harbi az yakıyor.
arka koltuğunu dar bulduğum araç.

günümüz otomobil teknolojisinde atlanan bir nokta bence bu. sadece aracı sürecek olan kişi düşünülüyor. oysaki o zaten aracı satın almış artık, bu kişi açısından hedefe ulaşmışsınız. asıl arka koltuktan araca bakan kişinin izlenimi önemli. zira o, büyük ihtimalle henüz aracı almamış ve potansiyel bir müşteri. önemli olan onu cezbetmek, onun gözünden bakıldığında görünenlerle arabayı cazip kılmak.
hyundai'de zamanında çalışmış biri olarak diyebilirim ki, tabir-i caiz ise kağıt gibi arabadır. peugeot 206 bir, bu iki. fazla süratli çarpışmalarda perte çıkabilecek kadar hassastır. ayrıca yol tutuşu da çok da iyi değildir. az yakar çok kaçar.
otomatik vitesiyle test sürüşü denemiştim. 4 ileri olması nedeniyle vites geçişleri bir hayli fazla hissediliyordu. otomatik değil ama manuel almayı düşünen varsa tavsiye ederim.
kia rio hatcback ile ikiz kardeş olan araçtır. iki aracın malzeme kalitesinden tutunda kullanılan donanım yazılım motor gücü süspansiyon tasarım hemen hemen aynı yapıda. fiyat olarakta b segmenti araçların ortalama fiyatıdır ne ucuz ne pahalı.
hyundai getz in üretimini durdurup onun yerine isim değişikliği yapılarak tüketiciden yeni bir araç algısı oluşturmak istenmiştir. b segmenti olarak 2012 yılı itibariyle ortaya çıkan bu araç getz kadar tutulmamistir. dizel ve benzinli motor seçeneği mevcut olup dizel olan modellerini piyasada daha çok görürsünüz. kullananvar.com 2015 yada 2016 itibariyle yeni kasasına kavuşmuş ve özellikle ülkemizde satış rakamları olarak belirli bir ivme kazanmıştır. fiyatı da hiç ucuz değildir özellikle yeni kasanın şekil itibariyle daha çok i30 a benzetilmis ve keskin hatlara sahiptir. şu an yeni bir i20 almaya kalksan 70 80 bini gözden çıkarmak gerekir verilir mi o para ben vermem. accent blue kullanmış biri olarak yol tutuşunu hiç beğenmem. ama dan dun bir araba değildir hyundai konforu vardır kendi çapında
şekil şemal olarak güzel arabadır bence. ben getz'i de dönemi için güzel buluyordum o ayrı da, ömrü geçmişti artık. bu son i20'ler de çağı yakalamış görünüyor tasarım itibarıyla. tabii i30'a fazla benzemesi hoş olmasa da boyutları çok daha ideal. i30'un gereğinden fazla düz ve büyük olduğuna inanıyorum.

daha önceden seat ibiza başlığında yazmıştım sanrım, i20 gibi araçlar pek çok insanın ilk aracı, hatta araba kullanmayı öğrendiği aracı oluyor ve buna istinaden sürücüye olabildiğince yardımcı olmaları gerekiyor bence. bu lüks değil zaruri bir durum. i20'nin üç donanım seçeneğinin ikisinde park sensörü, birine de geri görüş kamerası mevcut. dizel otomatik seçeneğiyse maalesef yok.

otomatik demişken benzinli otomatik versiyonları, artık bu boyut ve segmentteki arabalar için ayıp denecek kadar çok yakmaktadır. bu hyundai'nin bu segmentte bir türlü aşamadığı bir sorun, getz'in de bazı motorları kafaya dikerdi benzini. bunun yarattığı sıkıntı da sadece yakıt tasarrufu boyutunu aşıyor haliyle, az önceki bahsettiğim "ilk araba"cılardansanız öyle çok da benzin parası verecek durumunuz yoktur muhtemelen.

sonuç olarak artıları olsa da hitap ettiği kitle için ideal bir araba olamıyor i20. fiyat/performans olarak daha iyi seçenekler mevcut.
yol tutuşu iyi olmayan , kazalarda vs... can güvenliğini fazla sağlamadığını düşündüğüm renault kadar olmasa da az yakan çok kaçan bir model ,hem de hoş bir görünümü vardır üretimi ülkemizde yapılmakta olan otomobil ülkemize ek gelir ve istihdam da sağlamaktadır
hyundai üzerindeki kötü düşünce i serileri ile birlikte ortadan kalkmaya başladı. i20 de bu serilerin içerisinde en güzellerinden denilebilir. özellikle küçük olması şehir içinde kullunımı çok rahatlatmaktadır. yine aynı şekilde otomatik vites de olunca birçok kişinin tercihi olmuştur. özellikle bayanlar için ideal bir araçtır. son zamanlarda yollarda çokça fazla görülmesinin nedeni de budur.

ayrıca hyundai i20 nin son kasasının tasarımı çok güzel olmuştur. bu kasa ile hyundai bana göre tasarım olarak rakiplerine çok fark atmıştır.

yakıt konusuna gelince zaten hyundai genel olarak az yakan araçlar üretmektedir. i20 de bu konuda iddalı araçlardan biridir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler