honda cr-z

hondanın spor hibrit aracı. dünyada ilk hibrit manuel binek araçtır kendisi.

ilk önce olumsuz yanlarını yazayım ki fanatik zannedilmeyelim.

1- bu kısım çok önemli araç distrübütörden kaynaklı olarak piç bir araçtır. satmak istemedikleri için az getirilmiş ve yedek parça desteği filan hak getire. varsa yoksa 1.6 litre atmosferik sedan satma gayretinde olan honda türkiye aracın düzgün tanıtımını bile yapmadı. piyasası yok gibi bişeydir. ufak bi kaza da dünya masraf çıkıyor.

2 yine distribütör firmadan kaynaklı olarak aracın makyajlı modeli türkiyeye gelmedi. dolayısı ile motor gücü azdır. yüksek versiyonu hele ki tuned versiyonlar gelmedi. yine de yeterli güç var. tabii safkan spor araç olamıyor bu güçle.

3 aracın kullanım mantığını çözemezseniz ne spor araç gibi gidiyor ne de hibrit gibi ekonomi yapıyor. orda biraz kullanıcının bilinçli olması lazım.

4 araç kutu gibi bişey biniş rahat değil. arka kısım ancak kedi köpek binsin diye var. veya şehir içi kısa mesafede binilir.

peki aracın iyi yanı yok mu?

kesinlikle var. bi defa aracın sürüşünü bilinçli yaparsan gayet sportif oluyor. misalen pilleri dolu vaziyette kalkışta ve ara hızlanmalarda güzel torku var. pilleri kontrollü kullanırsan ekonomik de gidiyor. ancak otoban sürüşlerinde pili bitirip atağa kalkarsan 1.4 jazz kadar gidiyor işte.

aracın yol tutuşu gayet başarılı. hatta szuka pisti olması lazım japonyada fn2 typer ile başabaş gidiyordu. ancak nordscheleife gibi uzun pistlerde ilk 3 dakikada pil cortlayacağı için yetersiz kalacaktır. bu açıdan pili idareli kullanmak bu aracın sürüşünde çok önemli.

uzun yolda dizele yakın ekonomi yaptıran da var deli gibi yaktıran da var. yokuş aşağılarda dana gibi gazlayarak veya fren ile yavaşlayarak pili doldurmadan sürersen yakıtı çok gelir.

son olarak araç şık ve farklı duruyor. güzel araç. ancak handikaplı işte.
görüntüsu çok güzel duran hondanin spor tasarimli hibrit aracı. oldukça güzel görünmesi ilk görenlerin "ne gadar guzel kesge benim ossa" diyerek nazara aldıkları araba. genişliği vs teknolojisi gayet iyi ama yere biraz yakın gibi yani daha önceki honda deneyimlerim hondalarin yere yakın olma standartini gösteriyor ama gel gör ki belediyeler öyle kavisler yapıyor ki honda civic egzozumu kırmıştı. gayet yavaş olmama rağmen. bu araçla avrupa standartlarında bir yolda motorunun sesini dinleyecen o zaman keyif alırsınız ses olmayınca :)

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler