honda civic hatchback 1.8 sport

hondanın euro civic projesi kapsamında ingilterede 2006-2012 yılları arasında üretilen araç modeli.

sport ibaresi türkiyeye getirilen donanım paketini ifade eder. 1.4 motorlu versiyonda comfort pakedi de vardır.

sport paket sunroof içermez. katlanır aynalar , elektrikli 4 cam , far ve silecek sensörü , sis farı gibi donanım paketlerini ve daha fazlasını içerir.

1.8 civic de dijital klima , esp ve çekiş kontrolünü içeren vsa sistemi , 6 hoparlörlü müzik sistemi standart donanımdır.

aracın 1.8 litre motoru 140 hp 174 nm güç üretir. 6 ileri şanzımanı sayesinde esnek ve sportif sürüş ayrıca yakıt ekonomisi sağlar. aracı kağıt üzerinde inceleyenler 1.8 motoru 140 hp olarak zayıf görürler genelde. ancak hondanın pazarlama stratejisi gereği motor daha yüksek güçlere ayarlanıp type-r piyasasından çalınması istenmemiştir. 180 hp lik bir güç ile satılsa type r piyasası ciddi darbe yiyeceği düşüncesi ile bu şekilde ayarlanıp daha çok günlük kullanım odaklanmış.

aracın motoru 140 hp gücün çoğu kısmını devir bandının %60 dan fazla kısmında verir. yine torkun büyük kısmı 2000 rpm ile 5500 rpm arasında verir. motorda akıllı vtec sistemi mevcuttur. düç bandının tek noktasında değil bir kaç noktasında sübap zamanlamalarını değiştirir. bu sayede alt devirler daha torklu üst devirler daha güçlü ve istekli döner.

motorun günlük kullanıma yönelik ayarlanmasından dolayı aracın 6. vitesinde düzlük yollarda 60 km hıza kadar düşüp 110 km hızlara çıkmak son derece kolaydır. atmosferik bir motor olmanın dezavantajı olarak yüksek rakımlarda çekiş gücü bariz düşer. tırmanmalarda gücün azaldığı hissedilir. ancak düz deniz seviyesi yollarda güzel hızlanır.

tüketim olarak özellikle şehir dışında çok ekonomik sürüş sağlar. 6, viteste 110 km hız ile 5 - 5,5 litre tüketim verileri vardır. hızın 80 km gibi hızlara düştüğü durumlarda tüketim 4 litre altına kadar iner. amaç az yakmak ise yavaş giderek yapılabilir. hızlı gitmek ise 230 km/h üzerine çıkabilir. amortisör ve jantlar sportif karakterde olduğu için pist kullanımda yumuşak kalmaz.

şehir içinde ise aşırı dur kalk trafiklerde 10 litre civarı yakar. köprü trafiği gibi aşırı yoğun değilse istanbul içi 8,5 litre ortalama yakar. jantların 17 lastiklerin 225/45/17 olması dolayısı ilekullanımı serttir. aşırı bozuk yollarda keyifsizdir.

direksiyon hissiyatı yüksek tepkileri çok net ve geri bildirimi iyidir. bu kategoride yol tutuşu en iyi araçlardandır. özellikle ani manevralarda tüm kategorilerin en iyilerindendir.

aracın motoru 140 hp torku 174 nm olup 6 vites olmasının getirdiği avantaj ile 1.6 sedan modellerden az yakar.

yarı otomatik şanzıman ise biraz handikaplıdır. bu açıdan mümkünse manuel alıp her viteste kafa kaldırarak hızlanması ile keyifli kullanmılmalıdır.

yurdumuzda yarı otomatik şanzıman kullanımı pek bilinmediği için tek debriyaj setini 30,000 km de bitiren de olmuştur 100.000 km leri aşanlar da.

aracın yüksek hacminden dolayı 2010 2011 yıllarında ithalatı durdurulmuş ve piyasası kırılmıştır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler