honda civic 1.6 ies

1998-2001 yılları üretilen 120 hp/6400 rpm güce sahip, 0 - 100 km hızlanma 10.4 sn. bugün dahi popularitesini ilk gün ki gibi muhafaza etmekte olan japon harikası. motorunda yapılacak ufak tefek oynamalarla günümüz arabalarına nal toplatacak bir şaheser.
hondanın türkiyede ürettiği sedan aracı. motor yine türkiyeye özel yapılmış d16y4 kodlu makinadır.

genel olarak parçası bol bulunan sorunsuz dayanıklı kullanımı keyifli bir araçtır.

yakıt tüketimi fabrika verilerinde 5,6 litre civarı yazar ancak 110 km hızlarda 7 litreleri yakar.

5 vitesi gereksiz uzun oranlı yapıldığından 5. vitesde sürüşü esnek değildir.

kalkışlarda ve 3. vitesin sonuna kadar iyi ivmelenir. 4 viteste ortalama bir 1.6 araçtan iyi gider. ancak 5. viteste artık ivmelenmesi normalin altına düşer.

aracın türkiye piyasası gereğinden fazla şişmiştir. parçası bol olması ve modifiye meraklıları sayesinde yaşıtlarına göre %40 fazla paralara alınır satılır.

motor ile ilgili yapılacakların pek bir sınırı olmasa da basit ve maliyeti düşük uygulamalarla güzel işler yapılabilir. açık hava filtresi ile gücü arttırılır, eksoz manifoldu değiştirilip üst devirler daha da güçlendirilebilir. kat iptali yapmak çok kolaydır. sensör sıkıntısı olmaz. ancak eksozun gereğinden geniş ve rahat olması aracın alt devirlerini öldürür. 5 vitesin de uzun oranı ile birleşince araç artık düşük devirde hızlanmaz olur.

yol tutuş olarak ortalamanın altında bir araç olmasına rağmen e-baydan alınan ayarlı yay ile alçaltıp , koni marka sarı amortisörlerle sertleştirildiğinde kendine gelir. lastiklerin biraz daha sportif seçimi ile en yüksek tutunma sağlanır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler