hitman

bir oyun herhalde bu kadar güzel olup da bu kadar saçma şekilde pazarlanabilir. hitman serisini bilenler zaten bilir. blood money ve absolution oyunları ile serinin zirvesine çıkan iki yapım hayranlarını oldukça mutlu etmişti. ancak aynı şeyi söylemek son serisinde pek mümkün değil. çünkü oyun episode lar şeklinde satılıyor. oyunun kendisine gelirsek;

daha önceki oyunlarda da olduğu gibi bunda da görevi nasıl yapacağınız tamamen size kalmış. hedefinizi gerçekleştirmek için cidden çok ama çok farklı alternatif var. bu sebeple aynı bölümü muhtemelen birçok kez oynayacaksınız. tabi gürültülü şekilde yapmamanız önceki oyunlara göre daha doğru olur çünkü bu kez düşmanlarınız sizi gerçekten kısa sürede indirebiliyor. gizlilik her zaman bizim dostumuz olduğuna göre bunda da öyle hareket etmenizi tavsiye ederim. diğer taraftan farklı bir durum olarak şu var ki oyun size ayak uydurmuyor aksine siz oyuna ayak uyduruyorsunuz. çünkü oyunda akan bir zaman var bu yüzden zamanlamanızı iyi yapmanız gerekiyor. ayrıca bölümler gerçekten büyük haritalar içeriyor.
bu zamana kadar onlarca farklı kategoride yüzlerce oyun oynadım ancak ilk defa hitman'de gerçekten gerildim ve ellerim terledi :)
size hitman olmayı doruklarına kadar yaşatan seride, benzerleri gibi tek düze bir sistem yok, belirli olan tek şey hedef ve neyi nasıl yapacağınız ile ilgili bir sürü seçenek ve kombinasyon mevcut
müthiş bir oyun serisidir. özellikle ilk oyunları, dönemi için dahi en iyi ihtimalle vasat denebilecek grafiklere sahipti. grafikleri, hiçbir zaman bu oyunun en güçlü yanı olmadı. oynanışı hiçbir zaman çok üst düzey olmadı. bu oyunun en güçlü yanı atmosferi oldu hep.

bu seriden herhangi bir oyun oynarken dikkat edilecek en önemli husus da işte bu atmosfere girmektir. aslında inceleyenler tarafından herhangi bir shooter veya "stealth action" olarak tanımlansa da, rol yapma oyunu oynarcasına girmeniz lazım hitman karakterine. oyun size bu konuda çok yardımcı oluyor, merak etmeyin. arka planda çok detaylı olmasa da ince ince akan bir hikaye de var. tek yapmanız gereken oyuna kendinizi verebilmek.

bir sefer o hitman karakterine büründünüz mü, işte o zaman aldığınız zevk katlanarak artıyor. görevleri bitirme dereceleri var biliyorsunuz, her derece için belli bir miktardan az kurşun atmanız gerekiyor mesela bazen, ki olay yerine gelip cinayeti çözmeye çalışan polis daha zor bulabilsin izinizi. sizse eğer oyunun havasına girdiyseniz bu dereceleri umursamayıp, sırf hitman'i daha layıkıyla gerçekleştirebilmek için tek kurşun atmadan görev bitirmeye çalışıyorsunuz mesela.
hitman 2: silent assassin, zannımın seri içindeki favori oyunudur. her ne kadar eski olsa da tadı halen damağımda. oyun tam bir stealth/action. aslında action kısmına yeterince stealth olamadıysanız geçiyorsunuz, orası ayrı.

oyunda size merkez tarafından iletilen görevleri/suikastleri gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. bunu yaparken de mümkün olduğunca az dikkat çekmeye, hedefe ulaşana kadar minimum adam öldürmeye ve görevi gizlilik içinde tamamlamaya çalışıyorsunuz. örnek vereyim, silent assassin'de görevlerden biri bir malikaneye girip bir adamı öldrümekti. dilerseniz giriş kapısından adamları öldüre öldüre girin (tabi hedefinizin kaçıp kurtulması bir ihtimal, haber alıyor zira siz ona ulaşana kadar), isterseniz arkada kapıdan yük taşıyan sütçü abiyi öldürüp, cesedini saklayıp, kıyafetlerini çalarak eve sütçü olarak girin. daha detay vermeyeyim, spoiler olacak zira.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler