hdmi kablosu

adında anlaşılacağı üzere hd(bkz: high definition) olarak cihazlar arasında görüntü aktarımı sağlayan kablo. eğer bir playstation, xbox, blu-ray player, ve hdmı destekli bir başka ürün kullanıyorsanız, bu cihazlardaki görüntüleri televizyon'a veya bir başka ortama aktarmayı sağlamaktadır.
edit: (bkz:hasan ilker çom) isimli yazarın belirttiği gibi ayrıca ses,data ve ethernet aktarımı da yapılabilmektedir.
ayrıca bu kablonun altın ya da teneke olmasının görüntü aktarma konusunda hiç etki etmediğini bilmelisiniz, yüksek fiyatlı kabloları almayı düşündüğünüzde bu konu aklınızda bulunsun.
yüksek çözünürlüklü ses görüntü ve data aktarımı protokoludur.

yanlızca görüntü değil ses aktarımımda da kullanılır. hatta 1.4 sürümünden sonra ethernet bağlantısı da içerir. ses geri dönüş kanalı da içerir.

dolayısı ile data aktarımı da dahildir. son sürümü 2.1 ile artık 8k ve 10k çözünürlükleri 120hz tazeleme hızına kadar destekler.

ses akatarımında tüketici seviyesinde en yüksek aktarım hızını destekler.

dolby true hd dts master audio dolby atmos gibi protokolleri hakkıyla kullanmak için hdmi şarttır. spdif optik ve coaxiel bağlantılar 24 bit 96 khz de limitlidir. hdmi ise yüksek data ratelere ulaşabilir.

analog rca kullanmıyorsanız ev sinemasında hdmi en mantıklısıdır.
türkiye piyasasına ilk girişi playstation 3 gibi konsollarla birlikte olmuştur. o dönemde lcd ve plazma tv'ler çok modaydı ama satılanların büyük çoğunluğu 1366x768 çözünürlükteydi, gerçek hd değillerdi. zaten kimsede blu-ray oynatıcı olmadığı için önemi de yoktu. bir-iki tane hd kanalın olduğu bir dönemden bahsediyorum. playstation 3'le birlikte televizyonlarında en azından 720p görüntülü bir şeyler görebilmeye başlamaya hazır olan insanlar hdmi kablolarına saldırdı.

bu dönemde bu kabloların altın uçlu olanının daha iyi görüntü verdiğine dair bir şehir efsanesi ortaya çıktı ve altın uçlu, hatta altın sarısına boyanmış sıradan hdmi kablolar çılgın fiyatlardan satışa çıktı, hatta alıcı buldu. inanılmaz ama buna hala inananlar var. lütfen bunlara inanmayınız, kablonuzu sadece size uygun boyda olmasına göre değerlendiriniz.
yüksek çözünürlük ile ses ve görüntü aktarımını sağlayan bir kablodur. adı da zaten kısaltılmışı olan (bkz:high definition)'dan gelmektedir. bilgisayar, playstation,bluray gibi medya oynatabileceğiniz bir cihaz ile televizyon arasında bağlayarak aktarım yapabilirsiniz.
kablonun kalitesi ile görüntü kalitesi arasında bir korelasyon olmasada kablonun kalitesiyle kablo ömrü ve bağlantının devamlılığı arasında bir ilişki vardır. kalitesiz kabloların giriş yerlerinde ya televizyonda ya cihazda sorun çıkartması muhtemeldir.
hdmi kablo alırken dikkat edilmesi gereken bir faktör de kablo uzunluğudur. kablo uzunluğu devasa metrelerce olmadığı sürece aktarım konusunda bir sıkıntı yaratmayacaktır. bu nedenle düşük güçlü raspberry pi gibi ürünlerde kullanmak üzere almayı düşünüyorsanız 2 metre de olsa 30 cm de olsa kablo uzunluğu size bir sıkıntı yaratmayacaktır.

şahsi önerim pahalısından almak yerine ucuzundan birkaç tane almanız yönündedir. bozulduğunu görmedim ama bozulursa da elinizde birkaç tane daha yedeğiniz olur en azından.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler