half-life

1998 yılında çıkan ve oyun dünyasını temelden sarsan oyun. senaryosu ve diyaloglarıyla fps'lere getirdiği yenilikler devrimsel olmuştur. bugün steam'le bildiğimiz valve'in devler arenasına çıkışını sağlayan oyundur aynı zamanda.
90lar kuşağının ilk aşklarından birisi olan oyundur. ben de bir 90lar çocuğu olarak oynadım , oynuyorum ve oynamaya devam edeceğim. 90lar kuşağından olup half-life'a bulaşmamış olan birini bulmanız zannımca mümkün değildir. unutursak yüreğimiz kurusun.
tıpkı counter strik gibi 1. şahıs nişan oyunudur ,ancak ondan farkı healt-pack'lerin bulunması silahların daha teknolojik ve ütopik olmasıdır ,biraz bilim kurguya kaçıyor da diyebiliriz her bir silahın avantajı ve dezavantajı var diyebilirz ,kimi elektrik ile düşmanı yavaşlatıp çok hızlı öldürürken , kimiyle ordan oraya çekirge gibi sıçrayarak uçabilirsiniz ,hem tüfek hem el bombası atan silah vardır ,zırh aldığınıza uçarak arkadaşlarınıza değişik şovlar yapabilirsiniz kısacası eski olmasına rağmen zevli ,güzel ve hala oynanası bir oyundur.
bir türlü bitiremediğim hikaye modu ile benim için bir tabu olan oyundur, fps türünü hikaye anlatımı'nın nasıl olması gerektiğin gösteren valve ile oyunnu olması yanı sıra online modu ile çokca oynanan bir yapımdır, zama'nın da çıkan counter strik modu ile steam gibi bir platforma ön ayak olmuştur.
counter strike klasöründe hep gördüğüm .exe dosyasına basmama rağmen sürekli hata verip oynayamadığım oyun. halbuki çok överlerdi hikaye modlu diye duyduğuma göre bayağı da efsaneymiş hazır aklıma gelmişken bi indirip deneyeyim klasik klasiktir ne de olsa.
radyoaktif maddelerin zamanla bozulmasına verilen isimdir. half-life yani yarı ömür mesela bir atomun parçalanarak bozulmasındaki ayrışmalar sayısının zamana göre olan karşılığıdır. valla anlatabildim mi ben bile emin değilim.
not: fizik kötü.
yıllar önce internet cafelerdeki en ünlü oyunlardan biriydi,insanlar crosshair haritasını kendi evlerinden çok görüyordu o zamanlar,o zamanlarda counter strike ve half life deyince akan sular dururdu fakat artık bilgisayar monitörlerinin gelişmesiyle görüntü daha da kötü gelmeye başladığından oyuncu kitlesi elle tutulur bir miktarda değildir.insanlar half life-3'ü beklemekten ağaç oldu.gelse de half life tutkunlarını tekrar içine çekse.
sierra firmasının insanlığa büyük katkısıdır. crossfire gibi efsane bir maps ile 2001 yılında internet cafelerde counter strike ile hayatımıza dahil olmuştur. evde online olmadığı dönemlerde görmediğin bir kişiyle ilerlermeli olarak single moduda mevcuttur.
sierra ve valve stüdyolarının tarihlerinde yaptıkları en iyi iş ve gelmiş geçmiş en kült oyunlardan biridir. yıllarca beklenen süreçten sonra half life 2 çıkmış ve half life'ın o sadık orijinal hikayesine aşina multiplayer delisi kemik kitlesini hayran bırakmıştır. yine de half life'ın kendi başına yarattığı o multiplayer kapışma çılgınlığını yaşatamamıştır. şimdi 3. oyun söylentisi ve haberleri dolanıyor bakalım altından neler çıkacak.
valve ‘ in oyun dunyasini degistiren mukemmel fps oyunu. oncelikle tabi internet yokken ben basladigim icin, ilerlemeli versiyonunu oynadim o da cok keyiflidir. fakat daha sonra multiplayer olayini kesfedince , uzun saatler internet cafede bu keyifli oyunu arkadaslar oynardik. silahlar cok orjinal ve fonksiyonlu. crossfire dan baska bolum ben oynamadim hatta denemeye tenezzul bile etmedim. sanki zorunluymus gibi hep onu oynuyorduk. atom kurmak yasak kuralini cigneyen arkadasinizi hatirladiniz mi? o serefsiz suan da kendini zaten belli ediyordur farkli konularda. half life 2 nin hikayesi daha orjinaldir onu da tabsiye ediyorum. unlost diye bir eleman var youtubeda videolari var namaglup suan izleyiniz.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler