hack

-----işbu entry genel bilgi içermekte olup herhangi bir şekilde hukuki tavsiye niteliğinde değildir. her olayın kendi özelliklerine göre değerlendirilmesi gerekmektedir ----

aynı zamanda bir çok farklı suç ile birlikte de vücut bulmaktadır. örneğin dolandırıcılık faaliyetinin hacklanen banka hesapları aracılığı ile gerçekleşmesi durumunda dolandıcılık fiilinin banka ve ödeme araçlarının araç olarak kullanılması ile işlenmesi neticesinde suçun nitelikli hali oluşabilecektir.

-----işbu entry genel bilgi içermekte olup herhangi bir şekilde hukuki tavsiye niteliğinde değildir. her olayın kendi özelliklerine göre değerlendirilmesi gerekmektedir ----
bir kisinin bir isletim sisteminin aciklarindan faydalanarak ya da zorlayarak, sisteme girme ve/veya sistemde kalmasidir hack faaliyeti. bu aciklar, sistemin dogasindan kaynaklanabilecegi gibi, insan faktoru sebebiyle de olabilir. ornegin phishing, yani oltalama, sistemle ilgili degil de insan faktoru ile ilgilidir. sosyal muhendislik yoluyla elde edilen veriler ile de hackerlik yapilabilir.

bu faaliyeti yapan kisiye hacker denir. hollywood sayesinde insanimiz hackerlari cok karizmatik zanneder.

türk ceza kanunu'nun 243. maddesinde sızılması faaliyeti ve 244. maddesinde de veri değiştirme, çalma, yoketme suçları ile düzenlenmiştir kendisi. şöyle ki,

tck md. 243: (1) bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.
hack işlemi için üretilmiş bir takım zararlı yazılımlar mevcuttur. truva atı, malware, adware, virüs ya da keyloggerlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. yalnızca masum bir fotoğraf dosyası ile bile bilgisayarınıza bulaşabilen bu yazılımlar aslında diğer taraftan hacker denilen kişinin sistemi ile de internet üzerinden bağlantı sağlamakta ve bilgilerinizi açık etmektedir. tüm kötü amaçlı yazılımlar bu şekilde çalışmaz tabi. bazıları yalnızca zarar vermek, veri kaybına yol açmak için üretilmiş yazılımlardır ki aslında bakıldığında bu da bir hack olarak görülebilir.

hack aynı zamanda bir oyun ya da programın bir şekilde kodları ile oynanması sonrası bazı özelliklerinin aktif edilmesi şeklinde tanımlanabilir. örneğin bir oyun, grafik seçenekleri menüsünde en fazla 1280x1024 çözünürlüğü destekliyorsa, gidip oyunun data dosyalarını kurcalayıp oyunu 1920x1440 çözünürlükte oynamak mümkün olabilir. eskiden pek çok oyunun data dosyaları notepad ile açılabilir ve kriptolanmamış haldeydi. günümüzde bu durum biraz değişmiş olsa da halen bazı programları ve uygulamaları bu yöntemle hackleyebilirsiniz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler