guitar hero live

redoctane, neversoft, vicarious visions, harmonix, tarafından geliştirilen guitar hero serisinin son oyunudur.

bir gitar aparatı sayesinde gerçek hayattaki becerilerinizi bir konser sahnesiymiş gibi sanal ortama taşıdığınız, üç üst, üç alt tuşu ile adeta slash havasında gitar çaldığınız, kliplerde oynayabildiğiniz konsol temelli ama pc versiyonu da olan oyundur.

konsolda oynamak gerekir, son ses oynandığında verdiği tat ancak canlı konser anında sahnede olsanız alınabilecek bir tattır.
gitar ile birlikte satılan setlerinin fiyat olarak yüksek olması ile birlikte maddi sıkıntı yok ise her oyun sever tarafından denenmesi gereken bir eğlencedir.
guitar hero serisinin en güncel oyunu. 2015 yılında piyasaya çıkmıştır.

uzun süre art arda yeni versiyonlarla sürekli güncel guitar hero oyunları görmeye alışmıştık. hatta piyasaya rock band gibi bir alternatifi de gelmişti bu oyunun, özellikle pc'de de ücretsiz alternatifleri yapılıyordu sürekli. fakat pazarda bir doyum yaşandı ve guitar hero serisine ara verildi. verilen birkaç yıllık aranın ardından piyasaya çıkan bu oyunda daha güçlü bir sahne atmosferi yaratılmaya çalışılmış. kamera olsun, canlı kayıtlar olsun oyuncuya sahnedeymiş hissini vermeye yönelik hep.

oyunun gitarı da klasik guitar hero gitarlarından farklı bir yapıda bu arada. strum yine aynı olsa da fret kısmında farklı bir yapıya gidilmiş. yan yana 5 tuş yerine aynı hizada olmak üzere 3 üstte, 3 altta tuş var. toplam 6 fret tuşu var yani, ama tasarımlarından dolayı elinizin uzananaması gibi bir sorun olmuyor. daha önce guitar hero oynadığınız tarzda oynamanız mümkün değil tabii, y düzlemi de işin içine girdiği için daha dikkatli basmak gerekiyor notalara.

şarkı listesi şu ana kadar yapılmış guitar hero oyunları içinde rock ve metal müziğe en uzak oyun olarak tanımlanabilir. bir-iki istisna hariç tamamen popüler şarkılardan oluşan bir şarkı listesi var ayrıca.
piyasada rocksmith diye müthiş bir şey varken, bu oyun yardımıyla insanlar ciddi ciddi gitar öğrenerek şarkıları "gerçekten" çalabiliyorken yine aynı plastik gitar mantığıyla geri gelmeye çalışan serinin son oyunu.

yeni oyunlarını duyuracakları belli olduğunda heyecanlanmıştım, ulan acaba rocksmith'i bir adım öteye taşıyıp elektronik davul ve vokal destekli bir versiyonla mı geliyorlar diye, ancak sevinçler kursakta, umutlar başka baharlara kaldı.

ama gerçek gitar çok pahalı, o çok masraflı olur ayrıca playstation kafede oynayamayız rocksmith yeaaa diyecek yazar kardeşlerim, guitar hero harici hiç bir yerde kullanamayacağınız plastik bir gitara yüzlerce lira verip kendinize bir şey katmadan yaşayıp gideceğinize biraz paranıza kıyıp bir müzik aleti çalmayı öğrenin, playstation kafeler yerine de stüdyolara gidin, belki müzik anlamında bir şeyler başarırsınız.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler