grim fandango

 resim


efsane!

hemen vikideki tanımını vereyim çünkü bence bu tanım neden bu oyunu alıp oynamanız gerektiğini tek cümle ile mükemmel anlatan bir tanım, oyun hakkında bilinmesi gereken her şeyi söylüyor bana göre.

"grim fandango başlıca tim schafer tarafından yazılarak 1998'de lucasarts tarafından çıkarılmış, sadece bilgisayar üzerinde oynanabilen, kara mizah ve neo-noir tarzında bir macera oyunudur."

detaylı olarak bahsedecek olursak grim fandango, manny calavera adında bir iskelet hikayesini anlatan bir point-and-click türünde macera oyunudur. oyun yaşayanların dünyası ile cennet/cehennem arasında kalan bir dünyada geçer. manny'nin görevi ölen insanların yaşarken yaptıkları iyiliklere göre değerlendirerek onlara cennete giden ulaşım paketleri satmaktır. bir gün meche isimli müşteri ile tanışır ve olaylar gelişir.

oyunun artılarından ve eksilerinden bahsetmeyeceğim çünkü bana kalırsa oyunda tamamen artı. ilk olarak 2000 yılında oynadım oyunu o zamanlar 3 cd'lik kapasitesi ile bize devasa gelen bir oyundu. tabi ingilizce seviyem o zamanlar sıfıra yakın olduğu için ne oyundan bişi anladım ne de ilerleye bildim, ilk bölümün başlarında dolanıp dururdum ama o bile bana büyük zevk vermişti. buradan da oyundan maksimum zevk almak ve oynayabilmek için ingilizce seviyenizin belli bir düzeyde olması gerektiğini anlamışsınızdır.

oyun zor. tam eski kafa puzzle oyunu ki bazı puzzle'ları çözmek için internete başvurdum yoksa oyun ilerlemiyordu. belki bu zorluk oyunun tek eksisi olabilir zira bazı puzzle'lar gerçekten de yok artık dedirtecek kadar zorlar.

son olarak şunu söyleyebilirim ki oyun parasına kesinlikle değen bir oyun. alın oynadıkça gülün, hatırladıkça gülün, bilen başka biri ile hakkında konuştukça gülün. gülmeniz kesilirse bir daha bitirin ve kaldığınız yerden devam edin.
birçok "en iyi oyun" listesinde hala gelmiş geçmiş en iyi oyun sıralamasında ilk 3'teki yeri garanti olan oyun. oyunlarda çok uzun süre göremediğimiz cinsten iyi bir hikaye anlatılıyordu. hem hikaye iyiydi, hem de anlatım. kendine has grafik tarzı da ayrı bir güzelliğiydi.

adventure oyunlarına en ufak bir ilgisi olan herkes mutlaka oynamalı bu oyunu. bu hikayeyi dinlemeli.
grim fandango cd'sini satın aldığım ilk oyundu. zamanın 3d oyunlarının öncülerindendir. bana göre adventure tarzı oyunların atasıdır. tim schafer ve ekibi tarafından 1998 yılında lucas arts firması tarafından üretilmiş olan şaheserdir.

oyunun konusu, müzikleri oldukça başarılıdır ve bulmacaları çözmek inanılmaz keyiflidir. noir "karanlık" atmosfer yapısı ve the nightmare before christmas tarzı karakter modellemeleriyle bir nesilin görse hayal gücünde çığırlar açtığını düşünüyorum.

broken sword serileri dahil oynamış bir zat olaraktan, hala grim fandango klasmanında adventure oyun bulamamış durumdayım. geçen senelerde çıkan `grim fandango remastered` henüz edinmedim fakat asıl bomba grim fandango'nun 2. serisinin yapılması olacaktır.. umarım bir gün bu gerçekleşir.

benzer oyun önerilerine açık bulunmaktayım, bir mesaj uzağınızdayım.

viva la revolution

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler