google

internetin sahibi olduğunu söylesek çok abartır mıyız bilmiyorum. yalnız sosyal paylaşım hariç birçok işlevi google'sız yerine getirmekte zorlanacağımız kesin. ki bunu sadece arama motorunu ve burada yapılan indekslemeyi kastederek söylüyorum.

tabii ki başka arama motorları da var ama bu tarz hizmetlerde arşivin, indekslemenin önemi büyük. 15 yıldır internete dahil olan her şeyi indeksleyen bir sistemin yerini doldurmak gerçekten çok zor.
arama motorları ve reklam teknolojisi hakkında reklam yapan amerikan şirketi. 1998 yılında brin sergey ve page lawrence tarafından kurulmuştur. 2004 te halka arz olmuştur. merkezi california da dır. en popüler araçları arama motoru, google+, gmail, street view, google maps olarak belirtilebilir.
sanırım doğum günü bilginizi doğru girdi ve herhangi bir google hizmetine login olarak arama motorunu açtı iseniz doodle olarak mumları logoya dikip yakan ve mesaj olarak doğum gününüzü kutlayan sempatik arama motoru. aynısını yandex yapmıyor.
başlarda internetin çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğimiz, şimdilerde ise her türlü aramda kullandığımız web browser.

bir ara rakipleri arasında yahoo vardı. yenemedi googleı
sonrasında bing geldi. o da yenemedi.
şu aralar en büyük rakibi yandex. onun da yenebileceğini sanmıyorum.

artık açıkça durdurulamaz hale geldi. işlerinin de iyi yaptıkları için elden bir şey gelmiyor. durmadan gelişim halindeler.
internet daha dutlukken koltuğuna oturan ve kim gelirse gelsin kalkmayan arama motoru. o canım yandex ne reklamlar yaptı ne sponsorluklar imzaladı ama yok gene de millet google dan vazgeçmedim. yandex son silah olarak atatürk ü kullanarak onu lam ilgili paylaşımlar yaptı ve beni kendine çekti. reklam için olduğunu bile bile önemli günlerimizi hatırlamayan google yerine en azından bize yaranmaya çalışan yandex i tercih ediyorum diyebilirim. sonuçta o da motor bu da motor
facebookun sanal paralara ait reklamları yasaklamasının ardından google da benzer bir kararla ico larda yaşanan kandırmacalardan dolayı sanal para ve ico reklamlarını yasaklayacağını açıkladı.
ve aynı facebook yasağında olduğu gibi ser bir düşüş geldi tüm piyasada.
gelirlerinin yüzde 80’inden fazlası reklamlardan olan bir şirket için oldukça cesur bir adım ama tabi adamlar para gani koymaz boyle şeyler.
arama çubuğuna “do a barrel roll” yazarsanız. arama sayfası 360 derece döner ne oluyor yahu dersiniz.

arama çubuğuna, askew (yani türkçesi çarpık) yazarsanız sayfa yan yatar.

aynı şekilde "atari breakout" yazarsanız atari oyunu oynamaya başlarsınız 90lılar için sürpriz olsun. yalnız kendimi şanslı hissediyorum tuşuna basarak arama yapmanız gerekiyor. pclerinde oyun yasak olan memur-ofis çalışanı takımı için can kurtarıcıdır.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler