google recaptcha

çoğu web uygulaması/ site geliştiricisinin haşır neşir olduğu, web kullanıcısının bir robocop, bir terminatör olmadığını kanıtlaması amacıyla kullanılan yaygın captcha sistemi. google tarafından satın alındı ve geliştiriliyor. tasarımı sade güzel, çevrimiçi olma zorunluluğu sebebi ile kırılması zor bir sistem yalnız eksileri de var ne yazık ki.

öncelikle çevrimiçi olma ve google bağlantısı zorunluluğu ne yazık ki yanında google' a bağımlılığı da getiriyor. dolayısıyla dışa kapalı iç ağlarda kullanılması olanaksız veya proxy bypass ile uğraşmanız, o da olmadı en azından google ile iletişimi açmanız şart. bu da minimum düzeyde olsa bile tamamen kapalı kalması gereken sistemlerde güvenlik problemi yaratabilir. daha da önemlisi belki imkansız ama google'ın bir şekilde patlaması/ patlatılması durumunda bunca recaptcha kullanan site ne yapacak bilmiyorum. tam bir kaos oluşacağı kesin.

türk yazılımcılar için en önemli problemi ise dönemin en önemli kriterlerinden olan "erişilebilirlik" için kullanılan sesli captcha özelliğinin ne yazık ki türkçe desteği yok. engelli bireyler eğer ingilizce bilmiyorlarsa bu captcha'yı geçmekte sıkıntı yaşayabilirler.

erişilebilirlik ve kullanıcı dostluğu açısından bir tık iyisi için:

(bkz:google invisible recaptcha)
gogıl amcanın bizim bot veya robot olup olmadığımızı anlayabilmek için enteresan değişik hamlelere başvurduğu bulmaca yöntemi.geçen yıllarda bu harflerle weporuwpo şeklinde miniminicik yazılarla çözmemizi gerektiren sistemdi.

şimdilerde ise google maps te bulduğu görüntüleri bize yol mu trafik levhası mı yok araba mı köprü mü diye bizle dalga geçiyor.aynı şeyleri sürekli göstermesi insanın bazen gerçekten canını sıkıyor olsa da istediğiniz sayfanın açılmasını istiyorsanız mecbur olarak tamamlamak zorunda kalıyoruz.

güvenlik problemlerini çözme amaçlı olduğunu hepimiz biliyoruz.fakat biraz daha hızlı halledebilirsek gerçekten çok daha kullanışlı olacak

onun yerine daha farklı şeyler bulunsa hafıza oynu yada eşleştirme felan yapılsa ama tek seferlik yoksa katlanılacak iş değil.gogıl da çalışanlar varsa okusunlar biz bot değiliz dünyayı ele geçirmek te istemiyoruz.sizin olsun siteniz.ben almayayım.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler