google earth

google'ın uydudan çektiği fotoğraflarla gezegenin her yerini gezip görmemizi sağlayan hizmeti. 2005'te ilk çıktığında büyük sükse yaratmıştı zira o güne kadar uydu fotoğrafları çok pahalı uygulamalarda satılırdı. google earth'se bedavaydı.

o dönem sadece ayrı bir uygulama olarak indirilebilen earth'ün tüm içeriği google maps'e entegre edilmiş durumda artık. haritaya bakarken tek tıkla uydu fotoğraflarına geçebiliyoruz.
işim gereği gün içinde en az 20 kez google maps açıyorum. gitmek istediğim bir yerlerde arama yapıyorsam bir süre sokaklarında geziyorum, çok bilinen simge yapıları ziyaret ediyorum, gördüğüm insanlara bakıyorum. bir tık olduğum yerden uzaklaşıp başka yerlerde geziyormuş hissini tadıp, rahatlayıp gerçekliğime geri dönüyorum.

sadece hayalciler için yapılmadığını farz ediyorum tabii. yeni bir yere taşınacağınızda, tam yerinden emin olamadığınız bir yere giderken veya sadece adres kontrolü yapmak için bile kullanılabilecek bir uygulamadır. maps ile entegre çalışması kullanım sıklığını arttırmıştır diye düşünüyorum.
önce skyscannera bakıp bilet alamıyorum sonra da google maps'i açıp gitmek istediğim yerleri, sokakları geziyorum. uydu görüntüsü özelliği cidden çok iyi. rusyanın en kuzeyindeki ili gezebilir, sonra da brezilya rio karnavalının yapıldığı cadde üzerinde turlayabilirsiniz.

ayrıca kendinize rut da oluşturabiliyorsunuz. örneğin istanbul kadıköy'den izmir konak'a gitmek istediğinizi yazınca araba, toplu taşıma ya da yürüyüş yolu ile nerelerden gidebileceğinizi çiziyor. üstüne de bu her ulaşım tipi için ortalama seyahat süresi hesaplıyor.
memleket dışında çalıştığım için neredeyse her gün girip memleket turu yapıyorum, mahallemi hatta evimi bile görebiliyorum sayesinde ve böylelikle özlemim azıcık azalmış oluyor. teşeşkkürler google harika bir uygulama yaptığın için.
dünyanın herhangi bir yerini görmenizi sağlayan google'a ait harita ,son birkaç yıldır 3d görüş ile kullanımı çok daha zevkli hale gelmiştir

benim için en ironik kısmı ise ay hatta mars yüzeyini bile 3d gösteren google'ın mersindeki kazının yapıldığı sokağı kapatması gibi buna benzer farklı noktaları da sansürlemesidir
google' ın dünyayı ayağınıza getiren maps uygulaması. şimdi ben sevmem komplo teorilerini ama bu google' ın elinde bilgi ve veritabanı beni gerçekten çok korkutuyor. adamlar her an her görüntüye ulaşabiliyor dünyada düşünebiliyor musunuz? hayır bildiğim kadarıyla bunları denetleyen kimse de yok. adamlar milyon dolarlık ceza alıyorlar çat diye ödüyorlar. adamlar dünyadaki tüm bilgisayarlara(internete bağlı) bağlı. bu size de korkutucu gelmiyor mu?
google street view özelliği ile artık vazgeçilmez olan bir uygulama mesela istanbul da bilmediğin bir yere gideceksin hangi sokakta ne mağaza veya işletme olduğunu görerek kolayca bulma imkanı sağlıyor ayrıca yurtdışında görmeyi hayal ettiğiniz yerler bu özellikle beraber 1 tık uzağınızda hem de gezme imkanıyla birlikte. kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim ayrıca ek olarak başka gezegenleri filan da gezebiliyorsunuz mesela:
ay
mars
dünya çevresindeki yıldızlar
google earth de öyle hemen ne göreceğiz ki demeyin mesela giden modüllerin görüntülerini filan görebilir 3d modellerini de gözlemleyebilirsiniz.
zaman zaman açarak öyle dünyayı dolaştığım çölleri adım adım araştırdığım herhangi bir ilginçlik aradığım uygulamadır bıraksalar günlerce bu uygulama ile zaman geçirebilirim ki ben ilkokul-lisede iken böyle uygulamalar yoktu şuan ki coğrafya öğretmenleri şayet bu uygulama ile ders anlatmıyorsa ağızlarına kürekle vurmak gerekir. o derece mükemmel bir uygulamadır. ayrıca en sevdiğim özelliklerinden birini sizinle burada paylaşayım; google earth açıkken ctrl + alt + a tuşlarına bastığınızda bir uçuş simülasyonu oyunu oynayabilirsiniz. çok zevklidir çok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler