google authenticator

bir çok web sitesine kullanıcı girişi için iki aşamalı doğrulama imkanı veren google uygulaması. uygulamayı kullanan sitelere kayıt olurken, kayıt sayfasındaki barkodu uygulamaya okutarak ya da barkodun altındaki kodu uygulamaya girerek site ve google authenticator' u birbirine eşleştirerek kullanılıyor. siteye her girişte google authenticator' un ürettiği kodu kullanarak güvenliği yükseltiyor ve şifreleriniz çalınsa dahi çalan kişiler web sitesine kullanıcı girişi yapamıyor.
en büyük falsosu telefonunuzu değiştirdiğinizde eski verileriniz ile yeni telefonunuzu eşleştirirken göbeğinizi çatlatmasıdır. sms ile yapılan iki aşamalı doğrulamanın canını seveyim dedirtir. bu sorunu. onune gecildigi takdirde oldugundan daha da islevsel olacaktir.
bence sms ile doğrulama tamamıyla gereksiz bir şey. çünkü örneğin faturanı ödemedin hattın kapandı. hop. sms ile doğrulama olan hiç bir yere giriş yapamıyorsun. çünkü sms gelmiyor. ama bu öyle değil. internet varsa sen varsın. doğrulama var. bence tüm uygulamalar buna geçmeli.
benim de kullandığım uygulama gayet basit mantıklı ve stabil.iki aşamalı güvenlik için vazgeçilmez.bir de ben her girişimde numaraları aklımda tutmaya çalışıyordum meğerse üzerine tıkladığında direk panoya kopyalıyormuş zaten :)
ofiste değilken iş ağlarına bağlanmak üzere indirdiğimde tanıştığım başarılı uygulama. siber kurnazlıklar ve hırsızlıklar gittikçe çoğalırken pek çok site ve online platform iki aşamalı doğrulamayı entregre etmeye başladı. güzel gelişme tabii.
google chrome'a eklenti şeklinde indirdiğim 2 adımlı doğrulamaya yarayan bir güvenlik ara birimidir. internet bağlantınız olmasada authenticator şifrelemeye devam eder. güvenlik kaygısı olan siteler tarafından kullanıcılarına bir alternatif olarak sunulur. sms doğrulamasının yerini alır. basit kullanımı sayesinde hiçbir sorun yaşamadan işlerimi authenticator tarafından hallettim.
pazar payının çok büyük bir kısmını, isminde google geçtiği için alan uygulama. kendisi başarılı ve işini basit ve sorunsuz şekilde hallediyor, bunlara hiç lafım yok. yanlışlık olmasın. olay şu ki zaten tamamen güvenlik üstüne kurulu bir sistem bu ve en değerli, maddi ve/veya manevi önem taşıyan şeyleri koruyoruz bununla. bir google ürünü olmasa kaç kişi bunu yapardı? bu sistemin asla, örneğin bir sms'le doğrulama kadar kolay olamayacağını da düşünürsek özellikle? bu kadar fazla olmayacağı kesin bence.
siber hırsızlık olaylarına karşı google tarafından çıkarılmış yazılım. günümüzde mailden yada sitenin açığından şifrenizi kırmak mümkün olaibliyor bazı durumlarda. google onuda düşünmüş önce siz şifrenizi girin diyor, sonra profiliniz ile eşleştirdiğiniz 6 haneli rakamları girin diyor. bu sistem çalınmaların büyük oranda önüne geçiyor.
eğer internet üzerinden para ve kart işlemleri yapıyorsanız şiddetle bu yazılımı kullanın.
2fa olarak geçiyor sanırım. güzel bir sistem. hattınız çekmiyorsa veya yoksa sms sıkıntısı olmuyor. kafama takılan tek nokta telefon kaybolursa veya bir hasar görürse ne yapacağız? google hesabımızla baska cihazdan erişebilir miyiz? evetse, aynı anda iki cihazda açılabilir mi? eğer açılıyorsa nerede kaldı bunun artısı?
google' ın ikincil güvenlik mekanizması. en faydalı ürünlerinden bir tanesi olabilir. sürekli değişmesi ve mobil cihazda neredeyse hiç yer kaplamaması sebebiyle gayet kullanışlı. bankacalık işlemleri ve tabii ki son zamanlarda bitcoin ile ilgili tüm işlemlerde önerilir. güvenliğinizi ön plana çıkaran bir yapısı var.

yine de tamamen kendisine güvenmemekte fayda var. önemli olan bilgisayarınıza, telefonuna hangi uygulamaları indirdiğiniz ve ne tarz sitelere girdiğiniz. malware aldığınız anda istediğiniz güvenliği kullanın bir şekilde kırabiliyorlar buna dikkat etmek gerekir.
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler