github

20 milyondan fazla kullanıcısı ile dünyanın en popüler yazılım sürümü takip sitesidir.
github bir yazılım versiyonlama sitesidir. belli bir erginliğe ulaşmış kod bloğunuzu siteye yükleyip üzerinde değişiklikler oldukça yeni versiyonlarla yükleyebilirsiniz. bu sizin daha sonra önceki versiyonlara blok olarak ulaşabilmenizi sağlar. bu da bir hata yaptığınızda hangi noktada hata oluştuğunu bulmanızı kolaylaştırır. ayrıca grup çalışmalarında çok efektif çalışır. herhangi bir grup elemanı diğer bir elemanın versiyonunu ezemez.

github ücretli ücretsiz olarak kullanılabilir. ücretli kullanımda gizli projeler açabilirsiniz. ücretsiz kullanımdaki projeler herkes tarafından kullanılabilir.

github her kullanıcıya bir web sitesi kurma imkanı da tanır. server hizmeti veriyor. kullanıcıadı.github.io isimli bir proje oluşturup web sitesi dosyalarını bu proje ile githuba yüklerseniz kullanıcıadı.github.io isimli bir web siteniz olur.
sürüm kontrol sistemi olarak git kullanan yazılım geliştirme projeleriniz için web tabanlı bir depolama servisidir. github aracılığı ile projenize kişiler ekleyebilir, bu kişilere görevler atayabilir, ana projeyi değiştirmeden yeni kodları test etmek için dallar oluşturabilirsiniz.

ayrıca öğrenciyseniz ve "edu.tr" uzantılı bir mail adresine sahipseniz öyle güzel bir student developer paketi var ki tarifine kelimeler yetmez. o yüzden buyurun:

https://education.github.com/pack
bir yazılımcının olmazsa olmazı github'dır bana göre. github üzerinde projeleri olması onun kader kısmet yazılımcı mı olduğu yoksa gerçek bir yazılımcı kafasına mı sahip olduğunu gösterir. github'ı sadece yedekleme amaçlı bile kullansa yeterlidir. önemli olan github kültürünü, opensource kültürünü öğrenmesidir. proje yönetimi, proje katkısı nasıl olur bunu öğrenmesidir.

yıllardır github kullanıyorum ve gerçekten çok memnunum. bitbucket'ta kullandım zamanında. o da güzel. hatta private repo oluşturmanıza imkan verdiği için bu açıdan github'dan daha iyi. (github da private repo ücretli) ama github'ın sadeliğine sahip değil. daha az ve daha kapalı bir community'si var. bu açıdan github'ı kullanıyorum ve öneriyorum.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler