gentoo

bir linux sürümü. geçmişte arkasında ibm vardı bugün hala var mı bilmiyorum ama çok iyi bir destek kanalı, iyi bir seviyede dökümantasyon ve iyi seviyede kullanıcı deneyimi sunar.

kurulumu zordur geçmişte stage 1'den gentoo kurmak bir hafta alırdı. çünkü kuracağınız her paket sizin donanımınız üzerinde derlenir donanımınıza özel yazılım kullanırdınız. örneğin başka bir linux sürümü redhat ya da debian kurduğunuzda herşeyden önce linux kernel'in kendisi generic sürümle yani her donanımla çalışacak şekilde kurulur ve yarım saat sürmez tüm kurulum ama gentoo tarafında böyle değildir. siz donanım mimarisini iyi tanımalı gentoo onun üzerine inşa etmelisiniz.

bunun getirileri performans optimizasyon ve donanımdan son seviyesine kadar yararlanmaktır. belki bizim ülkemizde buna pek ihtiyaç duyulmuyor ama intel core i7 8 core bir işlemci kullanıyorsam neden sonuna kadar bundan performans alamayayım?

işte bu sorunun cevabını o dönem gentoo vermiş ve böyle bir yöntem izlemiştir. herkes çok beğenmiş ve kullanmıştır. şu anda da bir kullanıcı ve hayran kitlesi yok değildir ama artık pek tercih ediliyor mu bilmiyorum. şahsen ben evimde birkaç gentoo kullanıyorum. arm işlemcili bir iki telefon üzerinde de paralel programlama ve paralel computing için gentoo tercih ediyorum. hiç sorun yaşamadım ve performans değerlerim hep iyi noktalarda.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler