general motors

general motors, kısaltması gm olan 1908 yılında abd'de kurulmuş şirket. 77 yıllık ''dünyanın en büyük otomobil üreticisi'' unvanını toyota'ya kaptırmıştır. dünya çapında yaklaşık 200-250.000 kişi için işveren olmaktadır. 2008 yılında şirketin girdiği kriz sebebiyle gerileme yaşamıştır.

mart 2017'de de opel ve vauxhall markalarını psa grubuna satmıştır. chevrolet'in çekilmesi ve opel'in psa'ya satılmasıyla artık ülkemizde general motors'un araçlarına binemeyeceğiz.

bünyesindeki kalan bazı markalar;chevrolet, buick, cadillac, gmc ...
opel-vauxhall ı psa peugeot a iteleyen şirket. hakikaten haberler doğruysa bildiğin kazıklamışlar fransızları. 2011 de iflasını verdi diye hatırlıyorum sonra abd hükümeti tarafından bir kısmı satın alınarak şirket kurtarıldı ancak bu arada pontiac gibi markaları yaktı yani fişini çekti resmen. ayrıca general motors europe zarar etmekte olduğu için avrupa pazarından komple çekilmiştir. tekrar batıp batmayacağı da garanti değil ne olacağını beraber göreceğiz. dünyaynın en büyük otomobil üreticisi unvanını ancak 77 sene koruyabilmiş ve bu unvanı toyota ya kaptırmıştır. ceous mary barra dır.
evet geldik linklere:

buyrun gm www.gm.com

buyrun psa https://www.groupe-psa.com/en/

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler