foursquare

insanların gittikleri yerlerdeki ortamı,hizmeti ve kalitesini sosyal hesapları üzerinden paylaşarak mekan hakkında yorumlarını paylaştığı uygulama. mekan sahibinin parasıyla yaptıramayacağı iyi yada kötü reklamı hiç bir ücret ödemeden yapılaması demektir. ayrıca aynı mekandaki diğer kişilerinde paylaşım yapması halinde bir çöp çatanlık oluşabilir.
bildiğim kadarıyla çöpçatanlık kısmını tamamen ayırıp swarm isimli ayrı bir uygulamada sunan sosyal paylaşım sitesi.

2009 yılında piyasaya çıkmıştır. ilk aşamada web sitesi olarak çıkmıştı bu da, sonradan uygulama kısmına ağırlık vermeye başladılar. hem dünya değişince, hem de işin özü zaten gezmek, mobil olmak olunca mantıklı olan da buydu zaten. check in olayının başlaması da bu döneme rastlıyor. check in yapmayı moda haline getiren uygulama foursquare'dir, insanların facebook duvarlarına, twitter sayfalarına patır patır "i'm at bilmemnere with bilmemkim - foursquare" bastırması facebook'u ve twitter'ı acilen check in özelliği eklemeye zorlamıştır.
başlarda şuan ki swarmın aynısı olan uygulamadır. swarmdan farkı gittiğiniz mekanlar hakkında eleştiriler ve yorumlar yapıyordunuz. firma dediki biz bunu birde her gittiğin noktanın konumu atanını yapalım, sonra beğenme ve dm'de koyalım herkes birbirine yürüsün. herkese zorla swarm indirttiler ve harbi öyle oldu.
sevmiyorum bu uygulamayı.
eski'nin swarm'ı ama daha kalitelisi çünkü swarmda sadece check-in atabiliyorsunuz fakat foursquare da hem check-in atabiliyorsunuz hem de gittiğiniz mekan hakkında olumlu-olumsuz eleştiri yapabiliyordunuz bence arka planı da swarmdan daha iyi ve kaliteli görünmesini sağlıyordu yani swarmdan çok daha iyiydi
1 kere bile kullanmadım ve kullanacağımı da zannetmiyorum. insanlar ne anlıyor nereye gittiğini, ne yediğini paylaşmaktan. bir de puan vererek kendilerince gurmecilik oynuyorlar, tavsiye falan veriyorlar.
gidilecek mekan hakkında ön bilgi istiyorsanız tam size göre bir uygulama. gunumuz dünyasında film izlerken bile yorum okuyup öyle izliyoruz. bu sözluk sitelerinin bu kadar çok tutulmasının sebebi de insanlar birbirlenin göruşlerine ihtiyaç duyar ve davranışlarını ona göre yönlendirir. ayrıca kurum ile vatandaşın birebir iletişim sağlayabildiği bir nevi halkla ilişkiler departmanı görevi de görur bu uygulamalar. halkın istek ve görüşlerini dikkate alan işletmelerin ilerleyen süreçte başarılı olması kaçınılamaz bir gerçektir.
yabancısı olduğum bir şehirde yeni mekanlar keşfetmek ve bilhassa iyi yemek için yararlandığım kaynak. bilhassa restorant puanlamaları her zaman tutarlı değil. ancak büyük bir şehirdeyseniz ya da birşeyleri keşfedecek zamanınız yoksa daha ideal bir program henüz yokrur.
bir gezgin olarak diyebilirim ister yurt içi olsun ister yurt dışı tavsiyeleri kesinlikle on numaradır. hiç bugüne kadar tavsiye ettiği mekanlar falso çıkmamıştır. hem yorumlar hemde puanlama ile bilinmiyen bir için kullanılabilecek yeme içme eğlenme programıdır. özellikle menü fotografı çekip fotograflara ekleyen arkadaşlara çok teşekkürler.
lokasyon bildirme uygulamalarının öncülü olan uygulama. günümüzde maalesef öncül olmak para etmiyor süreklilik, yenilikte gerekli. özellikle swarm diye bölündükten sonra benim için bitti. hoş sürekli lokasyon bildiren biride değilim. çöküşe geçmesi bilmem ne house diye sürekli bildirim yapanlarıda bitirdi. insanlar artık facebook yahut instagram’da belirtmek isterseler belirtiyorlar. ama bu uygulamada öyle değildi adım atılsa bildirim geliyordu. gıcık oluyordum sildim. sonrada popülaritesini kaybetti.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler