ford

alanı lord yapan otomobil. henry ford tarafından 16 haziran 1903 yılında amerika'nın michigan eyaletinin detroit şehrinde kurulmuştur. fordist üretim anlayışı olarak anılan ve henry ford'un ismiyle anılan ve yürüyen şerit üzerinde imalat yapma usulü olan, parça taşıyan şerit geçerken her işçinin kendisine ait iş kısmını bu şerit üzerinde hemen yapması prensibine dayanan üretim biçimi ile 20. yüzyılın ilk yarısına damga vurmuş, henry ford ve alt soyunun yeniliklere adapte olamaması yüzünden neredeyse otomobile ford denmesine yol açabilecek bir pazar payına sahipken, gün geçtikçe küçülmüş, şimdiki durumuna gelmiştir bu marka.

ülkemizde de bir zamanlar ford dolmuşlar yaygın olduğu için minibüste değdirilme faaliyetine fordlamak denilmiş, türk argosu ford'dan bağımsız bugün bile kullanalınılan bir deyim kazanmıştır.

ülkemizde ford taunus bir ara deli gibi popüler olmuştur. ancak bana kalırsa alınmaya değer tek modeli ise ford mustang'dir.
eski dönemlerdeki tekeli olmasa da günümüzde başarısını hala koruyan marka. fiesta ve focus modelleriyle sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bu segmentlerin iyi örnekleri olarak kabul edilmesi bir yana, iki kategoride tartışmasız liderdir.

bunların birincisi türkiye'de de çoğu insanın hayran olduğu muscle araçlardır ki mustang ismi bu alanda zirvededir, kullanan bilir. diğer kategoriyse bizim ülkeye pek uğramayan kamyonetlerdir. amerikalıların çok sevdiği ve düz şekilde "truck" olarak adlandırdıkları bu segmentte ford f150, tam 40 yıldır üst üste en çok satan araçtır.
ford otomobil şirketi henry ford tarafından 1903 yılında kurulmuş olup logosuyla nostaljik bir geçmişi hatırlatmaktadır. merkezi abd de michigan da bulunmaktadır. ülkemizde ise ford otosan adıyla yer almaktadır.
alanı ne lord ne de serf yapacak amerikan otomobil markasıdır. ülkemizde yol tutuş konusunda olumlu yönde algısı oluşmuştur. bu algının boşa oluşmadığından eminim.

tdci motor seçeneğiyle hem ekonomiyi hem de peformansı aynı anda müşterilerine sunuyor. türkiye piyasasında en çok satan modelleri fiesta ve focus bulundukları segmentte satış rakamları konusunda lider olmasalar da azımsanmayacak derecede satış yapıyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler