ford mustang

1964-1970 arasi efsane, 1970-2006 arasi kestane modelleri olan, amerikan ford markasinin efsanevi muscle car’i. petrol krizi sonrais hem motorlarini, hem tasarimlarini bozdular mustang’in.

8 silindirli inanilmaz guzel motorlari inanilmaz tatli bir ses cikarir. bitcoin hesabimin adinin mustang fonu olmasinin sebebidir bu araba. kim bilir belki de iyimi sayesinde mustang alabilirim.
bir amerikan ikonudur. muscle car dediğimiz araç tipi zaten bir amerikan ikonudur da, mustang bu türe uzun süre öyle bir damga vurmuştur ki, adeta türle özdeşleşmiştir. o meşhur logosu bile yeter. son dönemlerdeki modelleriyle eski günlerine dönüş sinyalleri de vermiştir.
kasası çok geniş klasik model araçtır ,ford markasının en efsane modeli olabilir ,motor hacimleri de çok büyük olur bu model araçların petrol krizinden sonra satışları oldukça düşmüştür bir süre dünyada buna rağmen göze oldukça hoş görünen bir tasarımı vardır
50 yılı geçen tarihi vardır. ford motors firmasının çıkardığı ve gurur duyduğu nadide araba modellerinden biridir. firmanın gelişimi üzerinde büyük etkisi modeller.
1964 mustang convertible.
1965 mustang shelby gt350
her ne kadar hayallerimi süslese de o kadar param olsa bu güvenlik donanımları ve testlerde ki başarısızlığı yüzünden yüzüne bakmayacağım model
carroll shelby`in 1964 yılında mustang'i yüksek performans için modifiye etmiştir. isim buradan gelmektedir. mustang ismi ise 2. dünya savaşında etkin rol oynayan ve kahraman statüsünde olan “p-51 mustang” savaş uçaklarından gelmektedir. özellikle 60 saniye filminde ki model ile beni benden almıştır.
60lı yıllardan günümüze ulaşan nadir modellerden biridir mustang. low rpm - hight torque akımının öncülerinden olup on yıllar boyu geniş bir ürün yelpazesi sunarak amerikan ikonu haline gelmiştir. geniş kasası ve lastikleri olmasına karşın yol tutuşu konusunda hala sınıfındaki diğer otomobilleri yakalayamamış olan mustang aynı zamanda kazaları ile de ün salmış konumdadır fakat halen hem polis arabası hem sivil halkın kullandığı spor yahut aile için arabalar hem de otomobil sporları için kullanılan mustang dışında bir araba görmedim duymadım bilmiyorum.
zirvesine ulaştığı modeli 1970 modeldir. ilerde param olursa ve temiz bulabilirsem 70 model almayı düşünüyorum gt350si kült spor otomobiller arasındadır. 2000 sonrası modellerinde ise yol tutuşu ve güvenlik muadillerine göre kötüdür. ford sanırım 0-100'e hızlı çıkabilme noktasında ve aracın boyutlarını küçük kalmasını isteyerek diğer donanımlardan kısmıştır. aracın direksiyonu ilk mustangdan bu yana aynı felsefeyle küçük tutulmaktadır. son tahlilde antika severlerin pırlantası olup yeni modelleri sınıfının gerisindedir.
1960 model versiyonu en efsane olanıdır. siyah renk bir arabaya ancak bu kadar yakışabilir. alacak kadar para bulsanız bile satanını bulamazsınız. bu arabaya sahip olup da satmak akıl karı değildir.
6.jenerasyonu ile çıtayı uzaya çıkarmış modeldir. ülkemizde de satışa sunulmuş olup kur farkından ve vergiden dolayı abd fiyatının 2-3 katına almak mümkün. (bkz: ford mustang 6.jenerasyon). ford un mustang i ile camaro nun karşılaştırılmasının da yanlış olduğunu düşünüyorum sonuçta camaro ve mustang arasında bir seçim yapmak her ikisinin de eşi benzeri olmadığından dolayı imkansızdır.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler