football manager 2018

football manager serisinin yeni oyunu.oyuna eklenen özelliklere gelirsek:
-maç motoru yenilendi,
-takım hiyerarşisi eklendi,
-sosyal gruplar eklendi,
-scout,transfer sistemi değiştirildi,
-gözlemci ağı geliştirildi,
-fantasy draft geliştirildi.

uzun zaman sonra ilk defa bir football manager oyununda bu kadar fazla yenilik görüyorum.uzun zaman sonra sanırım bir football manager oyunu parasını hakedecek.ayrıca oyun şu sıralar beta da.yani satın alıp betaya katılıp oynayabilirsiniz.
sözlerime efsane serinin son oyunu diye başlamak istiyorum. tabi uzun soluklu seri olunca ister istemez bir takım sorunlar olabiliyor, ayrıca cezbedici şeylerde olabiliyor. ben biraz sorunlardan bahsetmek istiyorum. bir önce ki seriye nazaran maç esnasında oyuncu değiştirme, antrenör tavsiye ekranı zorlaşmış durumda. ayrıca taktik ekranı geçen seriye göre rezil ötesi.buna rağmen maç başlangıç ekranı yıllardır olması gerektiği şekilde olmuş. ayrıca takımınızda ki oyunculardan gay olan varsa sosyal medya kısmından açıklayabiliyor. çokta elzem bir özellik olmamış açıkcası.
dipnot: yukarıdaki değerlendirme beta sürümüne göre yapılmıştır. asıl sürüm 10.10.2017 tarihinde piyasaya sürülecektir.
tam sürümü çıkana kadar uzak durun derim. her sene aynı muhabbet. hadi 2015'e kadar korsan sürüm kullanıyordum eyvallah. ama son 3 senedir tatmin edici hiçbir değişiklik olmamasına rağmen sürekli makyajlı bir fm deneyimi yaşamak istiyorsanız durmayın hemen sipariş verin.

her sene o geliştirildi bu geliştirildi diye zibiliyon tane hype videosu ekliyorlar ama oyun çıktığında elimizde kalan sadece rengi değiştirilmiş temalar ve update edilmiş takımlar kalıyor.

si games piyasada artık tekel olmanın ciddi derecede suyunu çıkarttı. evet her çıkardıkları oyun satış rekorları kırıyor evet piyasada tekel ve bunu kırabilecek bir alternatif şu an için malesef gözükmüyor ama fm 2017'de insanlar ciddi ciddi bu durumu eleştirmeye başlamışlardı. hatta benim gibi oyunu satın alıp zibilyon saat oynadıktan sonra bile olumsuz yorum yapan insanların sayısı gitgide artıyor. umarım bu sefer uyarıları dinleyip kendilerine bi çekidüzen verirler yoksa dijital oyun firmaları tarihinde eşi benzeri görülmemiş ölçekte bir çöküş yaşayacaklar.
hayatımı adadığım oyun diyebilirim. aklım fikrim bu oyundaydı football manager'daydı. her ne kadar defalarca bırakmayı denesemde bi şekilde tekrar tekrar oynamaya devam ederdim. bende bildiğin tutku haline dönüşmüştü.

gerçekten bu oyun olmasa çok daha iyi bir liseden mezun olurdum ya da şöyle söyleyeyim lisede ki derslerimde daha başarılı olabilirdim.
tabi artık eskisi kadar oynamıyorum. lolcü oldum şimdide.
hala, bence pc ve konsol oyunları bakimindan devrimsel bir fikir olan, menajer simülasyonu fikrinin ekmeğini yiyen, oynanabilirliği ve oyundan alınan zevki arttıracak doyurucu yenilikleri yıllardır getiremeyen serinin son oyunu.

bu arkadaşlara (şayet bir gün burayı okurlarsa) şunu hatırlatmak isterim: futbol sahada oynanır. bu oyunu oynayan kime sorduysam basın toplantısına yardımcı antrenörü yolluyor. zira bu özellik icin yeterli yapay zeka yok, bi süre sonra tekrara dönüyor diyaloglar. o yuzden bu tarz özellikleri temel düzeyde tutup saha icine odaklansalar daha başarılı olurlar.
bu seneki en önemli iki yeniliği maç motoru ve takım içi ilişkiler olmuş bence. diğer değişiklikler de önemli, ama onlar hakkında pek karar veremedim henüz.

maç motorunu beğendim. saçmalıklar baya azalmış, bir de eklenen kupa töreni gibi yeni atraksiyonlar güzel olmuş. takım içi ilişkilerdeyse gruplaşmaları, kimin hangi grupta olduğunu, kimin bağımsız takıldığını görebiliyorsunuz ki oyuncu transferinde "şu adam şuralı, o zaman kesin bununla iyi anlaşır" gibi varsayımlar yapmadan net resmi görerek hareket edebilmeniz güzel. keşke takımdaki gruplara isim verebilseydik yalnız.
van persie'ye "git kendine başka kulüp bul, seni oynatacak kadar ölmedi bu takım." dememin ardından verdiği cevap tam olarak şu oldu "eh, bunun anlamı oturduğum yerden para kazanmak olacak. kulüp falan aramam ben. hiçbir yere gitmiyorum."

gerçekçi oyun.
sega tarafından yayınlanan si'in geliştiricisi olduğu dünyanın en çok kabul gören ve popüler futbol menecerliği oyununun 2018 versiyonudur. 2010'dan beri her sen edüzenli olarak takip eden birisi olarak bu sene henüz başlamadığım oyundur. zira artık zaman bulmak zor.

neyse son 3 senedir özellikle düşüşe geçen menecerlik oyununun bu son halkasında okuduğum yorumlara göre değişen bir şey yok, düşüş sürecek. özellikle 2013 ve sonrası dönem benim için iyi gitmiyor. aldığım zevk, oynadığım oyun süresi git gide azalıyor.
şu an için gerçekçiliği üst sınırlara ulaşmış menejerlik oyunu.

tekdüze ve yıllanmış oyunların en büyük sorunu zaman içerisinde oyuna yenilik getirememektir. bu oyununda şu an için en büyük sorunun tam anlamıyla bu zaten.oyunu artık yenilikten ziyade geliştirici özellikler yapmaya başladı ve buda oyun sevdalılarını zamanda üzüyo tabii ki. zaman içerisinde popüleritesini yitirmesi buna en büyük kanıt diyebiliriz.
oyun hoş, güzel ve gayet akıcı lakin oyuncular artık farklı şeyler istiyor.
dünyanın en iyi menajerlik oyunu serisinin 2017-2018 sezonu için 10 kasımda yayınlanan yeni oyunudur.

ilk izlenimlerime göre sega hiç yenilik getirmediği eleştirilerinden yılmış olacak ki, scouting sistemine önemli değişiklikler getirmiş ve takım içi gruplaşma olayını eklemiş. scouting sistemindeki ciddi değişiklikleri şahsen ben beğenmedim, fakat kişiden kişiye değişebilir. sonuçta senelerin alışkanlıklarını yıkmak zor olabiliyor. her aylık rapor geldiğinde kim okuyacak bunu, nereden çıktı bu rapor diye hayıflanıyorum. takım içi arkadaş grupları olayı ise gerçekten başarılı. hem gerçekçiliği bir adım ileriye taşımayı başarmış (nasıl oluyorsa artık, her sene bundan gerçekçisi galatasaray menajerliği diyoruz) hem de takım yönetimi gibi kompleks bir işe farklı bir boyut katmış. yönetilmesi gereken çok fazla durum olduğu için, oyunda zaman olarak ilerlemek yıldan yıla daha uğraş verici bir hal alıyor, bu da gerçekte var olan oyuncularla daha uzun süreler vakit geçirerek sadece regen oyunculardan oluşan zamanlara gitmemizi engelliyor (iyi mi kötü mü kişinin kendi bileceği iş).

her ne kadar yine de köklü bir değişiklik getiremedikleri için bir heyecan arayan oyuncuları tatmin edemese de, yapımcıların amacı olabilecek en gerçekçi oyunu yapmak olduğu için zaten çok ciddi değişimler getiremeyeceklerdir gelecekte de. böyle kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler