flappy bird

çok basit bir oyun olmasına karşılık başladığında bağımlılık yapan oyun. mario'nun arka planı kullanıldğı için nostaljik bir hava katılmış. ama her şeye rağmen o kuş uçacak :)
flappy bird , bir donemi kasip kavuran dunyanin en basit ama cok mantikli ve zor oyunudur. mobil platformlarda kisa surede milyon indirmelere ulasan bu mobil uygulama, tasarimcisinin yogun ilgiden ve parada bikmasiyla marketlerden cekilmistir. yanlis hatirlamiyorsam kaldirilmadan once gunluk kazanci gunluk 50000 tl falandi. yazik oldu hala oynanabilen biryer varsa ogrenmek istiyorum.
yapımcısı dong nguyen'in söylediğine göre sadece bir gecede yapılmış bir oyundur. çok basit bir konsepti (engellerin arasından geç), çok basit bir oynanış mekaniğini (bastıkça yükselirsin, basmazsan süzülerek düşersin), çok basit grafikleri (tarzı sevenler olabilir, o ayrı) bir araya getirip ucuna bir ödül bile koymadan bir araya getirmiştir bu oyun.

işin aslı ne bu tarz platform oyunları, ne de bu mekanik yeni. pc'de hatta daha öncesinde bu tarz oyunların onlarca farklı örneği vardır. android oyunların tarihi konusunda çok bilgili olduğumu iddia edemem ama açık söyleyeyim, bu tarz bir oyunun daha önce yapılmamış olması imkansız. belki bu grafik tarzında yoktur ama 8-bit grafik olayı da artık "alışılmışın dışında retro bir çılgınlık" değil, böyle yüzlerce oyun var piyasada.

peki neden flappy bird tuttu derseniz, doğru zamanda doğru yerde olmak böyle bir şey işte. "viral olmak" denen olayın tanımı gibi bir şey flappy bird. ne kadar hızlı patladığını hatırlıyorsunuzdur. kısa bir süreliğine dünyadaki herkes bu oyundan bahsetmeye karar vermiş gibiydi. viral olmak, bunun için özel bir pazarlama stratejisi izlenmediyse, şans işi. play store, app store gibi kurtlar sofralarında şansın önemi zaten fazla. iyi bir oyun yapıp onu iyi pazarlamak yeterli değil çünkü kullanıcıların çok çok fazla seçeneği var.
1 haftada muazzam indirme sayısına ulaştıktan sonra marketten kaldırılan dünyanın en basit oyunu bu olsa gerek. neden tutulduğu hakkında fikrim yok açıkçası. pixel pixel ve hiç hoşlanmamıştım bu oyundan. birçok çakması çıktı zamanla ama insanlar sıkılmıştı çabucak.
bir gece yazılan aa nasıl tuttu ise temple run retro imajı ile nasıl insanların ilgisini çekti ise dünyada angry birds çılgınlığı nasıl yayıldı ve arkasından pokemon go o kadar sosyal medyada basında yer almaya çalışıp viral yapsa da tutmadı ise işte bu basit oyun da öyle başarı yakalamıştır. neyi ne kadar basit ve keyifli yapabildiğinizi insanları düşündüğünüzü birşey yaparken göz önüne alın.
bir zamanların balonu(overrated) oyunu.zamanında herkes oynuyo diye kimsenin elinden düşmeyip birbirlerine rekorlarından bahsettiği basit konsepti olan bir oyun.zamanındakinin aksine popülerliği kalmadığı için kimse oynamamakta ve konuşmamaktadır.
düşük maliyetle yüksek verim alma argümanının en vucud bulmuş halidir bu oyun. küp film serisi de aynı böyleydi. hic bir masraf yok ve milyonlarca izlenme. aslında şu an kurumsal şirketlerin finans departmanlarının endüstri muhendislerinin de temel felsefesi en az maliyetle en yüksek verim alabilmek. bunu hayat görüşü haline getirenler başarıya doymayanlardır.
orjinal flappy bird ü oynama şansım olmadı ben öğrendiğimde marketten silmişlerdi ama kopyalarından iki üç tanesini indirip oynadım en beğendiğim kopyası da flappy dunk oldu ama burda bir uçan aptal bir kuş yok top sektiriyorsunuz
ilk çıktığında acayip sardığım hatta sabahladığım oyun. çok basit ama bi okadarda zor bir oyun flappy. ince ince hesaplar yaptırıp totemler yaptıran. hele arkadaş cevresinde en yüksek skoru yapınca sanki karşıki dağları ben yarattım edasındaki o yüz ifadesi ve ardından gelen anlamlı laf sokuş paha biçilemez. 'kuş ölür sen uçuşu hatırla..'
mario arkaplanına kurulmuş olan oyunda uçamayan bir kuşu ekranınıza dokunarak uçurduğunuz mario oyununun,labirentlere açılan yeşil borularının üzerinden geçirmeye çalıştığınız insana maximum derecede hırs haptıran hatta sinirlendiren hatta telefonun ekranını kırdırtan (evet gerçekten ekranını parçalayan tipler vardı çevremde bile) mobil oyun ama modası geçmiştir milletçe psikopata bağlamıyoruz artık

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler