flac

free lossless audio codec‘in kisaltmasi olan kayipsiz dijital muzik formatidir.

malumunuz dijita dunyaya aktarilan bir sarki, gunumuz disklerinin kapasiteler her ne kadar asmis olsa da, boyutlari makul bir seviyeye dusurulerek aslinda mobil dunyaya adapte edilmektedir. bir takim audiophile denen ve dinledigine cok fazla ozen gosteren kisiler, sarkidaki bu kayiplardan rahatsiz olmaktadir. flac, onlar icin bulunmaz bir nimettir ama, hem ortalama bir sarkinin boyutu yuzunden yapilacak saklama kapasitesi maliyeti, gerek gunumuz bilgisayarlarinin hoparlor kalitesizligi nedeniyle bana kalirsa akilli isi degildir flac.
eğer fiio benzeri bir ses amplikatörü güçlü bir kulaklık ve kaliteli bir mp3 çalarınız varsa .mp3 uzantılı müzik dinlemek yerine flac müzik tercih ederseniz sesin tınılarını ayrı ayrı hissedebilir sürekli dinlediğiniz şarkılarda daha önce hiç farkına varmadığınız farklı enstrümanların sesini ayırt edebilirsiniz.
.lac müziğin kalitesini standart kulaklıklarda farketmeniz oldukça düşük.tek dezavantajı klasik 4 dakikalık bir müziğin bile yaklaşık 30 35 mb boyutunda yer alması kayıpsız olmasından mütevellit boyutlar da haliyle büyüyor.
bu formatta müzik dinlemenin nasıl olduğunu merak ediyorsanız, denemek için bile yeterli ekipmana sahip olmayabileceğinizi belirtmek lazım. iyi bir kulaklık bile yeterli değil öncelikle. çok iyi bir kulaklıkla anca. muadili kalitede bir hoparlör de olur tabii. bilgisayardaysanız anakartınızın iyi olması önemli. ayrı ses kartınız varsa şahane zaten.

çoğu insan gibi ben de bu saydıklarıma sahip değilim, o yüzden denedim, randıman alamadım. 400-500 mb'lık albümleri indirmeden önce sizin de randıman alıp alamayacağınızı bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.
kayıpsız müzik formatı. iyi bir mp3 çalar kulaklık kombinasyonuyla her zaman dinlediğiniz mp3'lerin aslında müzik olmadığının farkına varırsınız. fakat dosya boyutu büyüklüğü nedeniyle depolama alanınızın geniş olması lazım. her albümün flac versiyonunu bulmak ise mp3'e göre daha zor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler