firefox quantum

2 gün önce betasını kullanmaya başladığım ve hayran kaldığım mozilla firefox'un yeni sürümü .14 kasımda resmi olarak duyurulucak olan sürüm chrome'un tahtını sallayacak gibi duruyor. beta sürümünde olduğu için tema yönünden sıkıntıları var ancak hız konusunda gayet tatmin edici. umarım 14 kasımda bütün sorunları çözülmüş şekilde bilgisayarlarda yerini alır.
mozilla'nın 2 kat hızlı ve %30 daha az ram kullanımı vaadeden son teknoloji tarayıcısının ismi. tam sürümü 14 kasımda çıkacak olsa da şimdiden beta versiyonu şuradan indirip test edebilirsiniz https://www.mozilla.org/firefox/channel/desktop/#beta
güzel tarayıcı. birkaç gündür kullanıyorum. eskiden sık girdiğim bazı siteleri firefox üzerinden kullanırken sıkıntı yaşardım, chrome'a başvururdum. fakat quantum modelinde görüyorum ki bu sitelerde herhangi bir sorun yaşamıyorum. tek sıkıntı, benim için firefox tercih etmemdeki en büyük rolü olan eklentiler. kullandığım eklentilerin neredeyse yarısını quantum desteklemiyor. neyse ki benzerlerini buldum da sorun çözüldü. ancak hala birkaç eklenti için desteklememe ve benzerlerini bulamama sorunu yaşıyorum. beta versiyonu diye umarım böyledir ve 14 kasım'dan sonra düzelir.
hiz konusunda gayet basarili fakat arayuz konusunda biraz daha gelistirilmeye ihtiyaci oldugunu düşündüğün tarayıcı. fakat halihazırda hız herkesin önceliği olduğu için bu haliyle de google chrome'un tahtını sallar
beta versiyonunu yaklaşık 3 haftadır kullandığım tarayıcı.oldukça hızlı çalışıyor.bazen donmalar - takılmalar yaşayabiliyorum ancak 7 - 8 senelik bir laptop'a sahibim.yani biraz normal gibi.

eklenti v.b. desteği firefox'un normal sürümündeki gibi devam ediyor.hatırladığım kadarıyla uyumsuz hiçbir eklenti olmadı.tam sürümü çıkınca chrome'un oldukça başını ağrıtacak gibi duruyor.
chrome'a göre %30 daha az sistem belleği harcayıp 2x daha hızlı olduğu iddiasındaki mozilla'nın yeni tarayıcısı. taze kurdum, inceleyip derinlemesine yazacağım.
bugün türkiye saati ile 17.00'de kararlı hali yayınlanmış olan firefox versiyonu. şu an için eklentilerin bir çoğu uyumsuz olsa da kısa zamanda kendilerini güncelleyerek uyumlu hale gelmeleri beklenmekte.

az ram tüketimi ve hızıyla iddalı gözüküyor.
arayüzünün biraz windowsa benzediği tarayıcı.hız olarak chrome u yakalamış hatta geçmiş olan mozilla tarayıcısı.

beğendim fakat biraz daha geliştirilmesi gerekiyor.çok fazla ram yediği bir gerçek ama aynı oranda hızlı çalışıyor.eskiden de firefox kullanıcı olarak eklentilerin geliştirilmesiyle chrome a geçen eski firefox kullanıcılarının büyük bi çoğunluğu tekrar evine dönecektir :)
görev yöneticisinde tek işlem olarak görünmüyor artık, chrome gibi birden fazla işlem olarak görünüyor. bu şekilde ram tüketimi gözümüze daha az görünüyor olmalı zira ben ram kullanımında bir değişim göremedim. ha performansı gözle görülür derecede iyi, o ayrı.
zamanında firefox kullanırken chrome'a daha hızlı diye geçmiştik, şimdi chrome'dan firefox quantum'a aynı amaç için geçtim. ve gerçekten de hızlı hatta test yaptım bookmark'ımdan 20 ye yakın sayfayı aynı anda tab olarak açtırdım, hızlı olduğunu gördüm. ama task manager'da / görev yöneticisinde baktığımda maalesef birden fazla görev görünüyordu. ve ram kullanımı bende daha fazlaydı. ben kıllansam da yine de kullanmaya devam edeceğim, sadece bilemediğim konu, google hesaplarımı açtığımda chrome da her girdiğim google uygulamasını o hesapta açıyordu ve kolaylığım oluyordu fakat burada firefox hesabı diye birşey var. yani örneğin, youtube, adwords ve analytics, gmail hesabımda gezerken nasıl yapacak onu merak ediyorum.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler