fifa 18

ea sports'un geliştirdiği son çıkan fifa oyunu.hikaye moduna (journey) kaldığımızdan yerden alex hunter olarak devam ediyoruz.ekstra olarak belirli oyuncuların top kontrolleri, top sürmeleri v.b. birebir yapılmaya çalışılmış.oyun biraz yavaşlamış gibi geldi ancak sonuçta bir simülasyon oyunu.ayrıca oyuncuları kontrol etmek oldukça zorlaşmış.koşma tuşunu pek kullanamadım çünkü oyuncuyu kontrol ederken sağa, sola dönmek v.b. inanılmaz zor.fiyatı ise oldukça pahalı.
ps4 için : 230tl
xbox için : 280tl
pc için : 194 tl (durmaplay)
fifa serisinin an itibariyle en son cikani. geleneksel olarak bu oyunda'da yenilliklerle cikiyor ea sports karsimiza. oncelikle belirtmeliyimki her yeni oyunda oldugu gibi alisilma surecinde oyun biraz yavas ve hantal geliyor. fakat gozunuz oyuna alistiginda kuskusuz sevk almaya basliyorsunuz. bana gore fifa serisinin son yillarda cikarttigi oynanmasi en cok zevk veren oyunudur. pas, uzun pas(crossball), sut vs cok gercekci. oyun akisi icerisinde topu hissediyorsunuz. gecmis serilerdeki gibi top bir balon hissi vermiyor.
kale direği filelerinin berbat olduğu oyun.bu fileler yüzünden oyundan soğudum.
yahu gol oluyor mu olmuyor mu onu bile anlamıyoruz.çok küçük bir detay gibi görünse de oyun zevkini çok etkiliyor.
maç önü atmosferinin muhteşem olduğunu söyleyeyim. bu sahneleri özellikle önemli maçlardan önce tamamen izleyen birisi olarak premier league'ler, bundesliga'lar bir yana, bir galatasaray-fenerbahçe derbisinden önce bile maç için özel hazırlanmış içerik ve yorum görmek oyunun içine çekiyor sizi.

bunun dışında fifa serisinin son yıllarda normali haline geldiği üzere oyun gerçekçiliğe yaklaştıkça oynanış da bir o kadar zorlaşıyor ve yavaşlaşıyor. fifa 18 de bu açıdan farklı değil. ben bu çabayı takdir etsem de bu şekilde oynamaktan çok fazla keyif almıyorum.
her zamanki gibi önce alışayım sonra online moda başlarım dediğim ama bir türlü alışamadığım oyun. sanırım 1 sene ara vermenin bedelini ödüyorum.

oynanış olarak her sene en az bir tık daha gerçekçi hale gelmesi kesinlikle kayda değer bir başarı. orası kesin
fifa 17'ye göre bariz iyi olan oyun. oynanış zevki yüksek seviyede. eğer arkadaşınızla karşılaşma yapıyorsanız; yensenizde yenilsenizde, oyunun verdiği gerçekçilik hissiyatı yüzünden üzülmeyeceksinizdir.
ps4 için oyunu ülkemizdeki resmi distribütör sayfasından tamı tamına 342 liraya sipariş edebilirsiniz. geçen sene fifa 17'yi 280-290 civarında bir fiyata aldığımda içim gitmişti. artık 342 lira verince nerem gidecek bilemiyorum. *asgari ücretin dörtte biri fiyatına geliyor. spotçularda 150 lira civarında satılıyordu fifa serisi zamanında. artık oralarda bile 250 lira bandında oyun. insaf arkadaş ya.

fiyatı bırakıp oyuna dönecek olursak, açıkçası ilk kez bir fifa oyunu gözüme bir önceki seneden tamamen farksız görünüyor. konsolda modlama imkanı olsa almaya tenezzül bile etmem. fifa 17'de transferleri yapar, yeni formaları yükler öyle devam ederim. efsaneler ve the journey season 2 için gidip de 350 lira mı vereceğiz!? * ea seni oldum olası hiç sevmedim.

ayrıca fifa mehmet topalın saçlarının artık kısa olduğunu fark etmediği, 2016-2017 sezonu fenerbahçe tribünlerinden bile cansız tribünleri düzeltmediği, (bi organize tezahürat, koreografi koyun lan. bakın bizim lige, bakın bvb tribünlerine.) kariyer moduna genç takım düzenlemeleri yapılmadığı, altıpastan auta/kornere çıkmakta olan topları görünce eli ayağına dolaşan kalecilere ayar çekmediği sürece gözümde hiçbir zaman güzel olmayacak. biraz emek verin emek. millet zor kazandığı paraları size veriyor sırf arkadaşlarla iki el maç yapalım diye bre vicdansızlar!
pes mi fifa mı. ben sordum ben cevaplıyorum fifa.

oynanıştan konuşmak istiyorum. yıllardır fifa'nın oynanış mekaniklerini daima savunmuşumdur ve yine savunurum. bu şirket bunu iyi yapıyor. oyun gerçekçilik ilkesini abartmadan tadında karşılıyor ve daha zevkli maçları önümüze seriyor. yalnızca fiyatını çok fazla buldum.
yahu 230 tl nedir.
bizi mi kazıklıyorsunuz.
ea sports'un piyasaya sürdükten sonra üstünde çalışmaya başladığı oyundur.

bu cümle ne anlama geliyor diyebilirsiniz ancak oyun piyasaya çıktığında o kadar çok hatası vardı ki artık kaçıncı güncellemeyi yaptığımı hatırlamıyorum. oyunun çıkış versiyonunda kaleciler (ki zaten fifa kaleci yapmayı pek sevmiyor anlaşılan) o kadar kötüydü ki orta sahanın biraz ilerisinden vurulan tüm plaseler gol oluyordu. peki gol attığımıza sevinebiliyor muyduk? hayır. neden? çünkü kale ağları sallanmadığından gol olup olmadığını anlayamıyorduk.

ancak devamlı gelen güncellemelerle bu sorunların hepsi yüksek oranda giderilmiştir. görsel olarak gayet iyidir. hatta güncellemelerin birinde jöleli saçlı çirkin quaresma gitmiş, yerine bildiğimiz gerçek quaresma gelmiştir. ligimizdeki futbolculara da bu güncellemelerde yer ayrılması şık bir harekettir.

fiyatı geçtiğimiz black friday'de 160tl civarını görmüştür ancak şimdi yine yükseldi tabii. piyasada maalesef kuvvetli bir rakibi olmadığı için, alınıp oynanıp zevk alınabilecek bir oyundur.
fifa serisinin en son oyunu. oynadığınız platform farketmeksizin internetle ilgili problemler çok çıkıyor ve ea bunlara çözüm getirmiyor (online friendlies vs oyun modları). forumlarında saatler harcamış olmama rağmen elle tutulur cevaplar veya çözüm bulamadım. ancak her seneki gibi bu senede on numara iş yapmışlar. verilen her kuruşa değer.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler