fiat

açılımı fabbrico italiana automobili torino olan, 1899 yılında giovanni agnelli tarafından torino'da kurulan italyan otomobil devi. bünyesinde lancia, alfa romeo, maserati, ferrari, chrysler, dodge, jeep, yamaha motor company, ıveco gibi markaları bulunmaktadır. dünyanın en büyük otomobil ve endüstriyel grupları arasında yer alır.

türkiye'deki ortağı tofaş'tır. fiat egea türkiye'de üretilir ve avrupa'da fiat tipo adı altında satılır.
kurulduğu günlerde klasikleşmiş arabalar üretirken bu günlerde ülke şartlarında alınabilecek en kötü arabalardan birini üreten italyan şirketidir. özellikle vergi yüküyle birlikte verdiğiniz paranın karşılığını kesinlikle hak etmeyecek bir markadır.
1899 da giovanni agnelli tarafından torino da kurulan fiat bünyesinde şu markaları bulundurmaktadır:
lancia
alfa romeo
maserati
ferrari
chrysler
dodge
jeep
jeep
yamaha
ve iveco.
türkiye de tofaş ile ortaklığı bulunan fiat ın ülkede sattığı modeller ise şunlardır:
124 ,panda,500,grande punto,punto evo,bravo,marea, linea,albea sole, palio sole,fiorino,doblo,scudo,ducato,croma,siena,stilo, idea,strada ve son olarak egea dır.
not: valla bana bile zor geldi yazdıktan sonra okumak bu ne ya yok unto, yok vo, yok ea,yok lo, olmadı na, gerçekten isimleri çok sıkıcı.
çatısı altında bulunan diğer markaları bir kenara koyarsak türkiye'de fiat, kaliteye ve güvenliğe zerre önem vermeksizin ucuz ürünleri tüketicilerle buluşturuyor bu durum da çok tercih edilmesini sağlıyor haliyle, ülkemizin ve vergilerin durumu ortada, insanlar erişebileceği ve işletmesi kolay ürünleri tercih ediyor çünkü buna mecburlar. günümüz şartlarında araba lüksten ziyade zorunlu ihtiyaç haline geldi, e cep delik cepken delik, vergiler yüzde zibilyon olmuş gariban ne yapsın mecbur ya kuş serisi yahut iyi kötü bir albea alacak.
tıpkı volkswagen gibi, isminin beraberinde getirdiği bazı çağrışımları satan araba markası. türkiye için konuşuyorum tabii, haliyle bunda distribütörlerin payı da son derece yüksek.

fiat denince akla gelenler volkswagen denince gelenlerden farklı tabii. kendisini premium bir markaymış gibi konumlandıran volkswagen'in aksine fiat, sürümden kazanıyor olmasını iyi bir şey olarak paketliyor. "çok satıyoruz" diyor, "bakın ne güzel, her yerde yedek parçamız bulunur" diyor, "beğenmezsen ikinci ele koyarsın, anında satılır" diyor. söylediği her şey doğru ama, bunlar bir otomobilin bize sunmasını en çok istediğimiz şeyler değil aslında.
ülkemizde de üretimi yapılan istihdam ve ülkeye ek gelir sağlayan ,satışı ve üretimi koç holding tarafından yapılan ve hatta koç bankaları tarafından bu arabalar için faizsiz krediler çıkarılan ,renault kadar olmasa da uçan teneke olan arabalar ,son zamanlarda ürün donanımı olarak kendilerini fazlasıyla geliştirdiler.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler