fiat egea

ülkemizde 1.3 multijet dizel, 1.4 benzinli, 1.6 benzinli ve 1.6 multijet dizel motor seçenekleri ile satışa sunulan, fiat'ın c segment sedanı. taksi olarak görüyoruz bile.

her şeye rağmen taksicilik camiasında bir albea değildir. olmayacaktır.
taksi olarak görmemizin sebebi taksi plakası bulunanların ötv vergisinden muaf tutulması ve yakıt tüketiminin düşük olmasıdır.senelerce albea taksi olmuşken fiatın yeni egeayı çıkarmasıyla taksicilerin yeni gözdesi olmuştur.açıkçası orta gelirlinin bile alırken 2 kez düşüneceği şu son vergi zamlarından sonra oldukça düşünülür bir seçenektir.

güzel araba mı fiyatına göre eh işte denilebilir.bagaj hacmi biraz daha yükseltilmiş.eski fiat kullanıcıları memnunsa bu aracı da satın alabilir.1.3 multijet dizel modeli uygun görünüyor.
fiat bünyesinde çalışan bir arkadaşım egeanın en yüksek oranda yerli malzeme ile üretilen araba olduğunu söylemişti. bu oran %75miş ve bir aracın üretiminde kullanılan malzemelerin ücretinin yüzde kaçı yurt içinden, yüzde kaçı yurt dışından olarak hesaplanıyormuş.
dış tasarım konusunda fiyatının üstünde olan araçtır. italyan tasarımının yansıdığı otomobildir. geniş iç ve bagaj hacmiyle birlikte sağlam bir duruşu vardır. motoru konusuna gelirsek halihazırda kendisini kanıtlamış 1.3 ve 1.6 dizellik seçenekleri vardır. hiç şüphesiz gönül rahatlığıyla kullanılabilecek motorlardır. olumsuz taraflarına gelirsek iç tasarımı keşke dış tasarımı kadar iyi olsaymış deriz. otomobilin iç kısmı hem tasarım hem de malzeme kalitesi olarak sınıfta kalmıştır. bir diğer konu ise euro ncap testlerinden aldığı 3 yıldızdır. bu testlerin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yoktur.
tasarımını tofaş yapmış ve projeyi fiat a sunduğu zaman kabul almıştır. o kadar beğenilmiştir ki italya da da fiat tarafından satışa sunulmuştur ancak ismi egea yerine tipo dur. tofaş ı tebrik etmekle beraber kalite düşüklüğünü unutmamak lazım sonuçta güvenlik,performans ve konfor bir otomobilin her şey dir.
albea'nın hatlarıyla biraz oynanmış, hafif süslenmiş ve egea olmuş. şişirme bir araba yine güvenlik sıfır tam bir uçan teneke fakat o segmentte ve fiyat bandında bir araç bakıyorsanuz alıcı gözüyle bir miktar estetiğe sahip ayağınızı yerden kesecek bir araç.
konfor olarak yine her fiat aracı gibi çok büyük vaatlerde bulunmayan fiat'ın c segment aracı. ilk satışa sunulduğundan bu yana yine fiat araçların kaderi olarak her ne kadar diğer araçlarına göre daha üst segmentte olsa da sarı taksi olma kaderinden kurtulamamıştır. fiat olarak segmentinin orta halli araçlarından biri denilebilir ama yine de daha iyi muadilleri vardır. özellikle konfor düşkünü sürücüler için uygun değildir.
erdal beşikçioğlu ile piyasaya girmiş olmasından dolayı kaliteli bir araç havası veriyor. sonradan çıkardığı hatcback modelinden sonra sedan satışlarında bir azalma yaşandığı istatistiklerde yerini aldı.
sedan'ını yaparken kendileri bile inanmamışlardır zaten bu aracın gerçekten ailelerin çok tercih edeceği bir araç olacağını. gerçekten gereğinden fazla anımsatıyor eski nesilleri, linea'ları. bir türlü güven vermiyor, güven vermeyince performans da alamıyorsunuz ister istemez. sonuç olarak filoların topladığı, şirketlerin kiraladığı, taksicilerin vergi indirimleriyle kelepire getirdiği herhangi bir fiat sedanı daha çıkıyor ortaya. daha fazlası değil.

hatchback'inde de bu eksiklerin çoğu söz konusu aslında ama en azından daha şık, daha güzel bir tasarıma sahip. donanımı da daha dolu.
linea ile karşılaştıran arkadaşlar bence estetik olarak egea ya biraz haksızlık ediyorlar. özellikle sedanın kemikli görünüşü ön ızgarası keskin çizgileri ile mazda 3 2005 2009 arasındaki modeli anımsatıyor ki bilen bilir o model mazda 3 tarihinin en kemikli ve yakışıklı arabasıdir. hb olan kasanın bence arka kısmı gereksiz uzatılmış belki bagaj hacmi açısından avantaj sağlıyor olabilir ama görünüş olarak torosu andırıyor. dizel otomatikleri el yakar

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler