fiat albea

1.2 benzinli, 1.3 multijet dizel, 1.4 benzinli ve 1.6 benzinli olarak üretilen, 2000-2010 arası taksicilik sektörüne damga vuran, ülkemizde belki de en çok tutulan fiat modeli.

bir aralar 5 taksinin 4'ü fiat albea'ydı. sahibinden'e bakıldığında 1 milyon kilometreyi geçmiş taksi çıkması albealara rastlanılır ama şaşırılmaz. güvensiz, ama yürürü sağlam ama konforsuz ve ucuz arabadır.
1.3 mjet dizel olanları tam şehir içi aracı bana kalırsa. yukarıda da bahsedildiği gibi 1 milyon km de olan taksi çıkmaları hala yollarda. her ne kadar motor değiştirilmiş yada rektefiye görmüş olsa dahi bence bu km'leri görmesi başarı.
fiyatına göre son derece dayanıklı olup, takside veya rent-a-car'da kullanılmamış nadir örneklerinden birini bulursanız sorun yaşatmayacak, bakımı da çok ucuz olan, kısacası ülkemiz koşullarına son derece uygun bir araçtır.
türkiyede 'taksi arabası' olarak kullanılan araç.
temizinin ve çok km yapmayanın bulunması oldukça zor bu tarz az yakan çok kaçan araçların genel problemi çok km yapmış olmasıdır.
2 elde albea bakmayı göze alıyorsanız km yi çok fazla takmamak gerektiğini belirtelim.
taksicilerin hor kullanışının sebebi 1.300 litrelik dizel motorudur. parça maliyetlerinin ucuzluğu ve yakıt tüketiminin ekonomisi sebebiyle taksicilerin tercihidir. ötv indirimine rağmen araçlarını yenilemeyen çoğu taksici hala bu araçla yollarına devam etmektedir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler