ferrari

dünyanın en klas spor otomobillerini üreten italyan menşeili şirkettir. ferrari enzo modeli ve f40 modeli efsanedir. ferrari 488 gtb modeli 330 km hız ile dünyanın en hızlı arabaları arasına girmiştir.
fiat otomobil grubuna aittir. kurucusu olan enzo ferrari kisisi bir donem alfa romeo’nun test pilotlugunu yapmistir. arabalarinin kirmizisi olani makbuldur. bana kalirsa dunyanin en luks arabasidir.
otomobil dünyasının zirvesidir. evet bugatti ve pagani gibi firmaları çılgın hızlı otomobiller üretir, evet maybach ve rolls royce daha lüks ve ihtişamlı otomobiller üretir, ama spor otomobil dediğimiz şey prestij ve imaj meselesidir her şeyden önce. bunların da bir numaralı temsilcisi ferrari'dir. imajını kasti olarak bozmadığı sürece de burada kalmaya devam edecektir.
süper spor otomobiller ve yarış araçları üreten italyan menşeli firma ama zevklerin ve kişisel tercihlerin değişmesine rağmen diyorum ki en lüks araçları üretmez onun için (bkz:aston martin) vanquish volante
italyan menşeli spor otomobil üreticisi.

spor otomobil denince akla gelen birkaç firmadan biridir. otomobilleri dünyaca ünlü olmasına rağmen son yıllarda eski şanını yavaştan kaybettiklerini düşünüyorum. çok yenilikçi davranamadıklarını düşünüyorum ve bu da yavaş yavaş o sükseyi kaybettiriyor. mesela ben bugatti'yi daha havalı buluyorum.
türkiye'de tofaş grubu'na ait fer-mas firması üzerinden satış ve servisi yapılan, italyan otomobil markası. ilginç bir biçimde, firmanın tasarım lideri olan flavio manzoni bir otomobil tasarımcısı değil, bir mimardır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler