farmville

zynga firmasının facebook için geliştirdiği facebook üzerinden oynanabilen çoklu kullanıcılı oyunu. bir ara insanlar kendilerini o kadar kaptırmıştı ki işi gücü bırakıp tavuklarla ilgilenen vardı.
doğadan kopan dört duvar arasında betonlara sıkışan insanın bir nevi hemen dibindeki doğaya olan özlemeni bir dönem popülerleşerek gösteren facebook oyunu.hiçbişey olmayan oyunda insanlar bildiğin iki tıklamayla hiçbir aksiyon ve estetik güzelliğin olmadığı bir uygulamda kendini iyi hissedebiliyordu.bu yüzden başarılı olduğu söylenebilir
ruhları betona sıkışmış insanların bir dönem ki psikolojik kurtarıcısıdır farmville. şehirden uzaklaşmaya şu yada bu şekilde fırsatı/imkanı olmayan büyük bir topluluk tarafından oynanmış ve halen farmville 2 çatısı altında oynanmaya devam eden oyunda çok güzel vakit öldürülüyor. çiftlik hayatında ne var ne yok aktarmışlar resmen. oynaması keyifli ve rahatlatıyor, özellikle çevrenizde hayatını farmville için adamış orta yaş ve üzeri bir tanıdığınız varsa büyük kolaylık :)
degil belli bir yasin ustundeki kisilere facebook'u tanitan, fake profil acmayi ogreten, bir nevi sosyal medyada hile yapmayi ogreten, virus misali yayilan ve bir zamanlar korkutucu bir populerlige ulasan oyun. 40'li yaslarinda bir hanim tanidigim sirf bu oyun yuzunden 1'i gercek 29'u fake olmak uzere 30 adet facebook profili acmisti. eger facebook, son bir kac yildir aktif olarak kullanilmayan profillere bakarsa bu oyun ile baglantisi oldugunu gorebilir.

oyun ozetle sizi sanal bir ciftci yapiyor. tarla ektiriyor, cilek toplatiyor, inek aldirtiyor. ciftlik bank'in facebook versiyonu gibiydi. tek farki ponzi degildi.

ilginctir, bos vakitlerini bunla heba edenlerin buyuk bir kismi daha sonra paralarini ciftlik bank ile heba etti.
zamanında dünyanın en popüler tarayıcı bazlı oyunuydu. bildiğim kadarıyla 2.ci oyunu da çıktı ama ilk oyununu geçemedi. gazetede okuduğum kadarıyla mezar aksesuarlarıyla mezarını bile hazırlayan varmış neyse ki bitti de insanlar kurtuldu.
bu çiftlik simülasyonu oyununu facebook üzerinden oynar ve arkadaşlarınızla kaynak değiş tokuşu yapabilirdiniz. amacınız çiftliğinizi büyütmek, daha fazla ekin ve daha fazla hayvan sahibi olmaktı. fakat bir yerden sonra pay to win devreye giriyor tabi ki. ekin tarlanız o kadar büyüyordu ki para vermeden kullandığınız ekin biçme aleti ile tüm tarlayı toplamak gerçekten fiziksel olarak o tarlada çalışmak kadar yorucu oluyordu.
özellikle facebook üzerinde zamanında herkesin deliler gibi oynadığı ve sürekli istek gönderdiği bir oyunudu. daha sonra birçok benzeri oyun web tabanlı oyun platformunda ortaya çıktı. web tabanlı oynanan ogame ya da travian gibi değil ama kendi çapında yine vakit öldürmelik bir oyun.
bir dönem popülerliğine aldanıp oynamaya çalıştığım olmuştu. bence piyasada ki bir çok oyun gibi gereksiz. zamanında girmen gerekiyor, hasat yapman gerekiyor, yumurta toplaman gerekiyor gibi saçma sapan görevlerin var. e sonuçta kişiye ne kazandırıyor koca bir hiç. oyun dediğin kişiyi eğlendirirken kişiye birşeyler de öğretmeli. bu tarz oyunlar ise sadece zamanı ve aklı öldürüyor. uzak durulması gereken bir oyun bence.
bende zamanımı bu oyunda çok geçirmiştim. hatta geçen sene bunun 2. versiyonuna sardım bayda hoşnuttum. şehirlerden sıkılan insanlar gerçekten bu oyunlarda kendince bi özlem veriyorlar aslında.
bir zamanlar facebookta deli gibi oynanan ve art arda bin tane bildirim gelmesine sebebiyet veren sanal çiftlik oyunudur. vakit kaybı. oynamayın.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler