far cry primal

toplamda 7-8 saat oynadıktan sonra sıkıldığım oyun. oyuna başlarken oyunun atmosferi sizi çok etkileyebiliyor ama oynadıkça oyun sıradanlaşıyor.

oyunda bir çok ayrıntının olması sevindirici. odun toplayarak yaptığınız okları meşalelere tutararak alev almasını sağlayabilirsiniz. bu sayede karşıya verdiğiniz hasar artar. oyunda beğendiğim bir başka özellik ise hayvan sahiplenme oldu. hayvanın önüne et parçası atarak sahiplenmemiz mümkün. hayvanı sahiplendikten sonra beslemeniz ve sevmeniz gerekiyor.

 resim
yalnızca oynanış videolarını izleme şansım oldu ancak ciddi anlamda eğlenceli görünüyor buradan bakınca. far cry serisine çok aşina olmasam da fiyatı biraz daha düştüğünde bir şans verilebilirmiş gibi duruyor. özellikle bir hayvanınızın olması ve o hayvan olarak da ilerleyebilmeniz yaratıcı ve güzel bir fikir gerçekten.
far cry 4'ten sonra üzerine gelen ek paket misali oyun. ubisoft gerçekten hikaye ve fikir anlamında mükemmel bir firma ama nedense kendini tekrar etmekte de o kadar ısrarcı. bu kadar özgün ve işlenmemiş bir atmosferi bu şekilde dar bir kalıpta sunması oyunun en büyük eksisi maalesef.
klasik far cry serisinden oluşan sikilmisligi biraz üzerimizden alıp götürmüş oyundur. farkli ve ozgun bir oyun oldu. bence klasik senaryolardan sıkılanlar oturup oynasın. bırakmak istemeyeceksiniz.
hikayesi ile oyun dünyasında bir farklılık yaratmış olmasına rağmen bu oyunu da far cry ın eski oyunları, assassins creed, watch dogs da yaptıkları oyun ilerleyişinin dışına çıkmayarak kendilerine benzetmeyi başarmışlardır. oysa çok daha güzel işlenebilecek bir oyundu.
ubisoft firmasını aynı yemeyi baharet ekliyerek piyasaya sürdüğü oyunlardan birdir, mekanikleri seri'nin diğer oyunların dan pek de farkı olmayan açık dünyasi ve önceki oyundan araklanarak yapılan bölge ele geçirme avlanma vs gibi mekanikleri olan hiç bir emek sarf etmeden para kazanmak için piyasaya sürülen ubisoft oyunu.
fikir olarak mükemmel bir oyun ama oynanış olarak diğer far cry oyunları gibi belli bir zaman sonra gerçekten bayıyor. seriye aşina olanlar bilir ubisoft her zaman far cry oyunlarındaki haritayı aslında ikiye ayırır. bu far cry 3 için wingsuitin açılması. far cry 4 için haritanın ortasında bulunan gate ve far cry primal için donmuş bölgelere gidecek kıyafeti yapmak. far cry 3 oynarken wingsuit açıldıktan sonraki kısmı hiç yan görev yapmadan bitirmiştim. far cry 4 içinse büyük kapıyı grupla yıktıktan sonra direkt ana görev devam etmiştim. far cry primalda ise donmuş bölgeler için kıyafeti craftlayacak kadar hikayede ilerledikten sonra oyunu bıraktım. bütün yan görevler aynı oyunda. hikaye de saçma sapan ilerliyor ve diğer oyunlarda olduğu gibi hiç özgür değilsiniz. yani gta oynarken bile sağda solda sizle alakası olmayan bir hikaye dönüyor aynı şekilde skyrim oynarken uzunca bi süre sonra şehre bi gidiyorsunuz ejderha saldırmış onlarla savaşıyorlar bu da sizde merak uyandırıyor. far cry oyunlarında ise sizin gittiğiniz yöne doğru bir tetiklenme var sürekli ve bu sıkıcı olmaya başlıyor. normalde spoilerdan nefret eden biri olarak oyunun sonunu izledim youtubedan ve sildim.
yama tadinda bir oyun. eski caglarda ilkel silahlarla ve goruntulerle klasik gorev ve olay orgusu sisteminde bir far cry serisi oyunu. ben oynamadim fakat kardesim oynarken izlemistim videolara da baktim biraz. gayet keyifli gozukuyor oyun, farkli, etkileyici.. fakat cok fazla sikildigini soyleyen arkadas duydum. basi kadar gelisme bolumu orjinal degil sanirom. bu kadar kisi bosuna konusmuyordur. oynayinca tekrar yorum yapacagim.
far cry ın en efsane oyunudur. zamanlama konusunda çok gerçekçi detaylar kullanılmış, grafik kalitesi sayesinde oldukça başarılı manzara görüntüleri mevcuttur. bazen oyunu unutup manzaraya dalmak bile mümkün.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler