facebook

facebook.com adresinden ulaşılan sosyal ağ. bünyesinde instagram'ı da bulunduran facebook'un güncel piyasa değeri 480 milyar dolar bu tüm türkiyenin 1 yıllık parasal aktivitesinin yarısına tekabül ediyor tek başına şuan facebook dünyanın en değerli 4. şirketi durumunda bulunuyor . üstelik bu değere yalnızca 13 yıl içinde ulaşması bize gösteriyor ki gelecek bilişim teknolojilerinde ve bu piyasanın ucu bucağı sınırı yok. keşke ülkemizden de bunun gibi değerler çıksa
2004 yılında the facebook adıyla mark zuckerberg tarafından kurulmuştur. başlarda sadece okullar arası bir sosyal paylaşım sitesindeyken ilerki yıllarda tüm dünyaya yayılmıştır.insanlara sosyal bir ağ sunmuştur. günümüzde ise yükselen neredeyse tüm sosyal ağ türlerini satın almaktadır.

öncelikle whatsapp'ı satın alarak başladılar, sonrasında ise instagram'ı.instagram'ı şu aralar snapchat i bitirmek için kullanıyorlar.
+45 akrabaların yeni yaşam alanı. neredeyse tüm hayatları burada geçmekte. hastalanır acilden serumlu fotoğraf gelir. cenazeye gider xxxx dayıyı gömdük geliyoruz üzgünüz allah affetsin der fakat fotoğrafta sırıtıyordur. örnekler çoğalabilir. hala hesabımı kapatmama nedenim faydalı grupların olması. yoksa çoktan kapatmıştım.
artık eskisi kadar popüler olmayan, genelde teyze-amcaların olduğu sosyal paylaşım sitesi.

bir şeyi fark ettim özellikle kadınlarda, eskiden facebook'ta kendisini olduğundan farklı göstermeye çalışan, abartılı makyajlarla konserlerde orda burda yüzlerce resim atıp şov yapan şu renkli çubuk çizgili gözlüklü resimleri olanlar şuan facebook kullanmıyorlar.
kocanız mı izin vermiyor kız artık.
sadece messenger uygulaması için açık tuttuğum, yarın kaybolsa çok da üzülmeyeceğim sosyal medya platformu. özellikle genç jenerasyonun facebook'u yavaş yavaş terk etmesinin bence en önemli sebebi, kullanıcı olarak ne tür içeriğe maruz kalacağını seçemiyor olması. haber var, özlü söz var, fotoğraf var, metin var, video var, eski sevgiliye gönderilen manalı şarkılar var... kendi arkadaş listemin paylaşımlarına ek, hiç alakam olmayan insanların bilmem kim beğendi diye önüme düşen kına, sünnet, babyshower fotoğrafları var. bu kalabalığın içerisinde gerçekten görmek istediğim bir şey bulana kadar epey zaman kaybediyorum ki hayatta gerçekten bu kadar çok boş vaktimiz yok bence. instagram'ı bu sebeple bir tık daha sofistike buluyorum.
yaş ortalamasının fazla olduğu sosyal paylaşım platformu online kullanıcı sayısı akşam maksimum olmaktadır. kabul ettiği fotoğraf paylaşım boyutları dikdörtgen ölçüdedir. stalklamak veya stalklanmamak için hareketler dökümü adlı profil bölmesine bakınız. aradığınız beğendiğiniz her içerik burada kayıt altındadır ancak temizleme butonuyla geçmişinizi bir çırpıda silebilirsiniz nacizane tavsiyemdir. takip ettiğiniz sayfaların genelde ismini değiştirip ileride satıldığını görürsünüz bu sebeple ne kadar az takip o kadar iyi bir platform demektir kendisi. barındırdığı mafia wars , mahjong gibi oyunlarla da zamanında kalbimi fethetmiştir. ancak şuan popülerliğini daha doğrusu işlevselliğini yitirmiş durumda
mark bugünü hayal ederek mi kurdu siteyi bilmem ama bugün ufkumu baya açan bir site. normal olağan paylaşımlardan ziyade dikkat çekici oranda sponsor video var. biraz kolaçan edince farkettim ki facebook çok büyük reklam ajansı. google ile reklam verdiğinizde tıklanma üzerinden para ödersiniz yahoo, bing ve yandexte aynı mantıkta çalışır.
fakat facebook size hangi yaş aralığına hitab edeceğinize kadar reklam avantajı sunuyor. bilenler bilir firmaların sipariş sistemleri gerçek can yakacak cinsten pahalıdır, yakın zamanda bir çok organizasyon bütçe kısarak facebook'un alt yapısını kullanacak diye öngörüyorum.
popüler oldukça kan kaybeden sosyal medya platformudur. artık doğru dürüst bakmıyorum bile, öylece telefonda yüklü duruyor. çünkü son zamanlarda zaman tüneli sadece çöplükten ibaret. sürekli olarak bilmem kim şunu beğendi, o bunu beğendi. e bana ne kardeşim milletin neyi beğendiğinden. kanımca çöküşte olan sosyal medya sitesidir.
ilk çıktığı zaman şarkıları yapılan filmlerde adı sıkça zikredilen hatta filmi yapılan dönemlerden çok uzağız artık.yeni nesil sosyal medya platformlarından sonra facebook oldukça düşüş yaşamış sadece arasıra bakmak için girilen bir platform haline gelmiştir.
y ve z nesli kendilerini twitter ve instragram da ifade ederken
facebook şuan daha fazla x nesline hitap etmektedir.
gençlere neden hitap etmediğini anlayamıyorum. yıllar önce insanlar twitter ve instagram'a kaçmaya başladığında da aynı şeyi düşünüyordum. şimdi bunların üstüne belli bir yaşın üstüne hitap ettiğine dair bir imajı oldu ve hepten kaçtı havası.

dediğim gibi, insanlar başta twitter ve instagram olmak üzere diğer platformlara gidiyor hızla. halbuki facebook bu sitelerin sunduğu istisnasız tüm özellikleri, tekel eleştirileri alacak kadar kapsamlı şekilde sunuyor.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler