face id

yüz tanıma teknolojisi. son yıllarda özellikle telefonlarda sıkça kullanılmaya başlandı.

ancak ciddi açıkları ortaya çıkmaya devam ediyor. mesela ikizi olan kişilerde ciddi benzerlikler olduğunda kardeşiniz cihazı açabiliyor. ikizi olanlar dikkat.

zaten bu güven vermez yanını apple firması bile kabullenmiş durumda. o yüzden super bir teknoloji gibi düşünüp güvende olduğunu düşünmeyin.
apple 'ın iphone x ile hayatımıza sokmayı planladığı uygulama. ancak touch id de 5 parmağa kadar kayıt yapabiliyorduk. face id ' de de durum aynı şekilde olacak mı acaba?
tabi ki ikizi olan kişilerin ne yapacağı konusu daha komik bir durum.
apple'ın geliştirdiği yüz tanıma teknolojisi.görüldüğü kadarıyla birçok sıkıntısı var ve touch id kadar pratik değil.lansmanında bile birçok sorun görüldü.(yavaşlık, yüz tanıyamama) daha çok gelişmesi lazım.diğer bir yandan bakarsak kendi isteğimizle neredeyse tüm özel verilerimizi apple'a veriyoruz.parmak izimizi de verdik şimdi sıra yüz tanımaya geldi.
teknoloji olarak her ne kadar heyecan verici olsa da, kullanıcıların kişisel güvenlikleri açısından ve kullanışlılık açısından bolca olumsuz yanları var gibi görünüyor, belki ilk nesli ile değil ama daha sonraki nesil veya güncelleme ile mutlaka daha sorunsuz çalışacaktır, bunu yaparken de yenilik olarak lanse edilmeyeceği (gerçi apple bu belli olmaz) için şu anki gibi bu teknolojiden dolayı fiyatların üstüne koymaz diye tahmin ediyorum.
iphone x'den daha çok konuşulan yeni kilit sistemi. tamamen karşısında duruyorum. pratik olmasını kenara bıraktım yıllar sonra hayatımızın her alanında sıkıntılar çıkarmayacağını nereden biliyoruz. mesela çinde yüz ile her alanda ödeme yapılabiliyormuş ama yüzümüzün sistemsel kodlaması hacklendiğinde büyük sorunlar oluşur.
3d printerdan çıkmış pla plastik yüzle kolaylıkla kandırıldığı ortaya çıkmıştır.1/100000 hata payı efsanesi böylece yok oldu.
apple inc şirketinin 2017 yılında 10.yıla özel sunduğu iphone modelinde kullandığı güvenlik teknolojisidir. karanlık ve yüksek ışıkta sorunsuz çalışmakla birlikte ekranın üzerinden yediği bir gerçektir ve çirkin görünmektedir.
dünyanın en saçma ve gereksiz teknolojisi fikrimce.

zamanla çok tehlikeli hacklenmelere sebep olabilir bundan hiç bahsetmeyeceğim. işin birde amelelik kısmı var. telefonu açarken sürekli ekranı yüzüne tutma zorunluluğu doğuruyor, her ne olursa olsun. ben telefonu yolda, otobüste, metroda, orada burada açmak istersem touch id ile parmak okutmayla açmayı yeğlerim - telefonu kaldır yüzüne tut kilidini aç, kim uğraşacak?
günlük hayatta insanlar telefonlarının kilidini açarken ekrana ne kadar bakıyorlar ki?
şimdi düşünün bir arkadaşınız var ve çok güveniyorsunuz. tüm dünya onu bu güvenilirliği ile tanıyor ve siz de buna saygı duyup buna göre davranıyorsunuz. hatta o kadar güvenilir ki boş ıslak imzanızı verseniz dönüp bir şey olmaz diyebilirsiniz.

şimdi uzunca bi süre bu böyle gidiyor ve herkes çok memnun bu durumdan. daha sonra bu arkadaşınız, diğer kendisine güvenen insanların en özelini internet gibi bir giren verinin bir daha kolay kolay çıkmadığı mekana yüklenmesine sebep olmuş. bir daha o insana güvenir misiniz? bence hayır. şahsen ben güvenmem.

şimdi daha sonra bu kişi geliyor ve diyor ki ben çok güvenliyim hala ve bana bazı ülkelerde ödeme yöntemi olarak kullanılan, suçluların yakalanmasinda parmak iziyle beraber(onu da verdik.) en çok kullanılan yüz hatlarınızın, göz bebeklerinizin kodlarını bana verin. ne dersiniz o kişiye? bence hemen hemen herkes küfür eder hadi ordan diye. peki insanlar ne yaptı? oha süper olay diye başladılar yüzlerini vermeye.

face id kısaca böyle bir durum içinde bulunmak. karar sizin.
yüz tanıma teknolojisidir.özellikle son yıllarda akıllı telefonlar ile birlikte bu alana olan rağbet oldukça artmıştır.eğer gerçekten güvenli bir telefon istiyorsanız face id bulunan telefon bakmalısınız.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler