electronic arts

kısaca ea olan özellikle spor alanında dünyanın en önde gelen oyun üreticisidir. tabi yalnızca spor değil, satış rakamı olarak en üst sırada yer alan bir çok oyunun da yapımcısı olan şirkettir.
fifa - nba - nfl gibi bir çok spor liginin oyunlarının yanısıra battlefield, starwars gibi bir çok oyunun da yaratıcısıdır. bir de xbox için ea access diye bir uygulaması vardır ki, kayıt olduğunuzda cüzi bir miktar karşılığı 30-40 ea oyununu oynayabiliyorsunuz başkaca bir ücret ödemeden.
oyunlarını çok sevsem de dünyanın en aç gözlü oyun şirketlerinden biridir.size bir oyunu satar ancak sattıktan sonra üzerinizden yine para kazanmaya çalışır.bunu ise değişik şekillerde yapar.örneğin fifa da fut için kart satarak, star wars battlefront'ta karakter v.b. satarak.

son zamanlardaki en beğendiğim oyunları ise kesinlikle battlefield 1.adamlar bu oyunla resmen sicillerini temizlediler.
the sims serisi ve need for speed serisi ile oyuncuların hayatında büyük yer edinen bir şirket. ancak özellikle the simste expansion pack'ler ile birlikte oyun fiyatlarının arşa yükselmesi bu şirketin en kötü yanlarında birisi. ama gene de her sene kendi üstüne katarak daha güzel oyunlarla karşımıza çıkmaktadır.
ea oyun şirketi olmakla beraber genel olarak oyun pazarlayan bir şirkettir şirket iki departmandan oluşmaktadır (ea games) : challenge everything sloganıyla yola çıkan bu departman strateji oyunlarından araba yarışına varan birçok oyun üretirken (ea sports) : it's in the game sloganıyla yola çıkan bu depatman ise basketboldan ,futbola ,tenise ve hatta golf'e kadar farklı spor dallarıyla alakalı oyunları pazarlar
spor oyunları yapan departmanı olan ea sports'un seslendirmesi ile akıllara yer etmiş firma. günümüzde bir çok büyük ve popüler oyunun yapımcısı durumundadır. aç gözlüdür, çok pahalıdır gibi tartışmalara giremeyeceğim çünkü epeydir oyunlarına uzağım bu firmanın. ama genellikle kalitelidir.

bu arada eğer "ea sports" anonsunu orjinal gibi söylemek isterseniz bir tutorial da mevcut;
kendine özgü karakteristik oyunlar üretmiş olan oyun şirketi. nfs'den the sims'e kadar birbirinden orjinal oyunlar yaratmıştır. fakat son yıllarda beklenenleri zannımca karşılayamamıştır.
nfs serisi
sims serisi
sports la birlikte nba fifa f1 nfl serilerini yıllarca üretmiş en büyük oyun yapımcıları şirketlerinden birisi.amerikan menşeili olan şirket severek oynadığımız oyunların neredeyse yüzde 90ına sahip oyun üreticisidir.

şuan ise popülerleşmiş oyunları fifa 2018 ve battlefield 1 dir.
ea sports oyunların başında çıkan jeneriği bir dönem çocuklarının kulaklarında hala çınlamaktadır. özellikle fifa serilerini her sene heyecanla takip eden kişiler oyunun müziklerini de playlist olarak dinleyip oyundan daha fazla zevk alabilmektedirler. sadece ea sports ile spor oyunları değil electronic arts games çatısı altında diğer bir çok video oyunlarına da imza atmışlardır.
kendim de çok sevsem de bir tekel haline geldikleri su götürmez bir gerçek. iyi buldukları bi oyunun dağıtımcılığını yapıp sonra o şirketleri almasıyla meşhurlar.

yalnız need for speed, the sims, fifa, nba ve diğer spor oyunları serileri, formula gibi alanlarda kült oyunlar çıkartıp sektöre yön veriyorlar. son çıkardıkları dünya savaşı temalı oyunları da beğenmediğimi söylemem gerekiyor. yine de takip ediyoruz tabi.
oyunların dağıtımını üstelenen büyük bir firma, amerika daki vergiler yüzünden kanadya taşınan ve oyunlar sanatır söylemi ile zama nını da bir çok kişi nin taktirini kazanan firma ceo seğişimin den sonra oyunlar paradır düşüncesini benimsedi, şu sıralar star war oyunu yüzünden 8 milyar dolar zarara uğramış durumdadır.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler