e-yds

osym tarafindan yapilan yabanci dil sinavinin elektronik ortamda yapilan versiyonunun adi. fiyati normal yds’ye gore daha pahali olan, simdilik yalnizca istanbul, ankara ve izmir sehirlerinde sinirli bir kontejyana yapilabilinen sinav.

avantajlari arasinda okul siralarina gore nisbeten rahat, klimali bir ortamda yapilmasi, yds ile ayni surede oldugu icin bilgisayar kullanmaya aliskin kisilerin sureyi daha verimli kullanabilmesi, yds yaziliminin beklentimin ustunde stabil, akici ve kullanici dostu olmasi ve sinavinizin girdiginiz gun belli olmasi ile buradan aldiginiz puanin resmen yds puani olmasidir. tek dezavantaji ise yaklasik 3 saat boyunda beyaz statik ekrana bakmanin gercekten zor olmasi ve belli bir sureden sonra gozlerinizin pert olmasidir.

ozetle; acil yds puani ihtiyaci olan arkadaslarin kacirmamasi gereken sinav. yalniz belirteyim, basvurular cok hizli doluyor.
yıllar boyu onlarca sınava giren türkiye vatandaşlarından daha fazla para kazanmak için sayın ösym yetkililerinin sunmuş olduğu bir sınav. yds(yabancı dil sınavı) genel olarak akademik alanda kişilerin dil seviyelerinin belirlenmesi için yapılıyor. memurlar da girip yüksek puanlar aldıkları taktirde maaşlarına küçük bir meblağ eklenti oluyor.

gelelim e-yds'ye. açılımı elektronik yabancı dil sınavı olan bu sınav yukarıdaki yazarımızın da belirttiği gibi şu anda sadece istanbul, ankara ve izmir olmak üzere üç büyük şehrimizde yapılıyor. en son yanlış hatırlamıyorsam normal yds 90 lira iken e-yds 220 lira idi. normal yds yılda güz ve bahar dönemi olmak üzere iki kere yapılırken bu sınav 4 kere yapılıyor.

açıkçası elimde bir kağıt ve kalem tutup okuduğum soruların altını çizmek bana daha rahat geliyor. ne kadar bilgisayar ve telefon ile haşır neşir olsam da e-kitap bile okuyamam. bilgisayar ekranına uzun süre bakmak ise yüksek konsantrasyon gerektiren bu tür sınavlar da benim açımdan çok olumsuz. ama acil puana ihtiyacı olan ve bilgisayardan bol bol pratik yapan kişiler için bir fırsat diyebiliriz. bir tek olumlu yanı var bana göre o da klasik sınav formatında tek tek soruları kodlama zaman kaybını ve kodlama hatası yapmayı engelliyor. başka bir esprisi yok. ben bu konularda gelenekçi biriyim ve elimde bir kalem olmasını yeğlerim.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler