e-devlet

dün gerçekleştirilen yeni uygulama açıklamasıyla birlikte neredeyse 24 saattir verimli olarak çalışmayan site. dün öğlen saatlerinde milliyet.com'da da yer alan e-devlet te yeni uygulama bildirim, " alt ve üst soy kütük bilgisini" yayınlanmaya başladı şeklinde bir haber ile tüm ülkenin akın ettiği site durumuna gelmiştir. buda sitenin altyapı olarak ne kadar hazırlıksız olduğunu gösterdi. demek ki siteye sağlam bir ddos saldırısı gerçekleştirilse hemen patates olacak.

bu tarz siteler ülkelerin aynaları onların en iyi şekilde hizmet verebilmesi için ne gerekiyorsa yapılmalı hiçbir masraftan ve güvenlik önleminden kaçınılmamalıdır. naçizane önerim sitelerinin önüne bir f5 cihazı koyarlarsa bu kadar yüksek client isteği geldiğinde zor durumda kalmazlar.
08.02.2018 tarihinde kullanıma açılan alt-üst soy raporu hizmeti 09.02.2018 tarihinde yoğunluktan dolayı durdurulmuştur. siteden yapılan açıklama da şu şekildedir:
08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da e-devlet üzerinden hizmete açılmış olan alt-üst soy raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 alt-üst soy raporu) yaşanmıştır. saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı alt-üst soy raporunun e-devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından e-devlet üzerinden sunulmakta olan nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri ve diğer adres belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra alt-üst soy raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. ancak
https://tusbatemizlik.com vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak alt-üst soy raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
kendileri üst-alt soy sorgulama hizmetine aşırı talepten ötürü bir süre ulaşım sorunu yaşamıştır. örnek verecek olursak world of tanks adlı oyunun serverları e-devlet sisteminin serverlarından çok daha güçlüdür. yani karşılaştırdığımız iki serverdan biri koskoca türkiye cumhuriyetine ait server diğeri ise milleti eğlendiren bir online oyuna ait server. başka bir yorum yapmak istemiyorum adamların özrü kabahatinden büyük. sen koskoca türkiye cumhuriyetisin senin resmi internet adresin aşırı yoğunluğa dayanamıyor...
yakın bir zamanda türkiye' de deprem bölgelerinin ne kadar riskli olduğunu sorgulayabileceğiniz uygulama. ayrıca e- devlet şifresi olmayanlar internet bankacılığı üzerinden de uygulamaya giriş yapabiliyor.
mobil uygulaması web sitesi kadar kullanışlı olmayan uygulama. geliştirilmesi gerekiyor bana kalırsa.
  • /
  • 4

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler