e-devlet

mezuniyet belgesinden vukuatli nufus kaydi ornegine kadar, burokraside akliniza gelen hemen hemen her seyi alabileceginiz, bilgi toplumu hedefleri cercevesinde hayata gecirilmis ve faydali bir yapidir e-devlet. ogrenciler, ogrenci belgesi icin ogrenci islerinin kapisinda helak olmamaktadir artik.

barkod sistemi ile aldiginiz belgelerin resmiyeti, belgeyi ibraz ettiginiz kurum tarafindan da denetlenebilir.
herhangi bir belge için kapı kapı dolaşmaktan, kurum kurum gezmekten bizi kurtaran uygulama/web sitesi. sadece belge almaya da yaramıyor. devlet ile ilgili sizi ilgilendiren çoğu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. bu çağda olmazsa olmazdı. yapanların yönetenlerin eline sağlık.
https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yaptığınız, girmek için ptt şubelerinden alınan e-devlet şifresine, güvenlikli e-imzaya, mobil imzaya veya şifreli yeni kimlik kartına ihtiyaç olmakla, belediyelerden nüfusa bakanlık işlemlerinden telekominikasyon operatörlerine kadar bir çok firma kurum ve kuruluşun işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
en güzel tarafı girişlerde e-devlet şifresine bağlı kalmadan kullandığınız bankanın internet şubesine girer gibi aynı bilgilerle erişebiliyor olmanız. e-devlet şifresini iki kez kaybetmiş bir insan olarak benim için kurtarıcı olmuştur zira ptt ile aynı saatlerde işte olduğum için o şifreye erişmek için izin almak zorunda olmak can sıkıcıydı. ne olur ne olmaz üç beş ayda bir adıma dava var mı, üzerime kayıtlı hat var mı gibi sorgular yapıyorum. belli olmaz neler oluyor etrafta.
ilgilenenler için en güzel tarafı, ki bu özellik yeni eklendi, kültür bakanlığı sinema destek başvurularını buradan gerçekleştirebiliyorsunuz. eskiden bir sürü evrak ve formla sıra beklerken artık bir kaç tık ile sinema, belgesel ve kısa film başvurularını yapabiliyorsunuz. arama kısmına sinema destek yazmanız yeterli.
hizmet alanı ilk faaliyete geçtiğinden bu yana genişlemiştir. çoğu kuruma gitme zahmetinden kurtarıp işlerinizi online olarak halletme fırsatı veriyor. örneğin eskiden yurtdışından aldığınız telefonunuzu defterdarlık, emniyet müdürlüğü, telefon operatörünüzün herhangi bir şubesine gitmek gibi bir üçgenin içinde kayboluyordunuz. şimdi e-devlet üzerinden anında ödeme yaparak 5 dakikada telefonunuzun imesini kayıt altına alabilmek mümkün.
birçok işinizi artık yerinizden halledebiliyorsunuz. en son büyük bir kuruma iş başvurusu yaptığımda istenen belgeler için hiçbir kuruma gitmeyip e-devlet'i kullandım.
ilk çıktığında şifre girilir mi güvenilir mi acaba diye tereddüt ettiğim şifremi ptt den aldığım devlet kapısı sitesi. şifrenizi kaybetmeyin şifre yeniden almak biraz zorluyor gerek internetten gerek pttden alabilirsiniz tabiki. tapu , türksat , öğrenci belgesi gibi belgeleri ve faturaları buradan çıkarabilir ve takibini yapabilirsiniz kesinlikle edinmelisiniz.
e-devlet, türkiye'ye yeni hizmetlerini dün akşam itibariyle duyurdu. yeni hizmetlerden biri de banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama (e-haciz banka) işlemi. artık bankadan çektiğiniz kredilerde adınıza yapılmış e-haciz var mı yok mu tek tıkla öğrenebileceksiniz.
aslında e-haciz sorgulama ekranı ile sunduğu hizmet kredi çekmekle ilgili değil içinde bir miktar para bulunan ve sizin bu parayı alamadığınız hesapları göstermesidir. bu durumda hiç banka ile görüşmeden hesabınıza haciz koyulmuş olduğunu görebilir ve neden para çekemediğinizi anlayabilirsiniz. ayrıca haciz koyulmuş ve bir miktar para çekilmişse hesabınızda eksilme varsa bunu da tespit edebilirsiniz.
  • /
  • 4

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler